Giełda tematów prac magisterskich

różna wiatrówParę razy w serwisie sygnalizowałem chęć uruchomienia takiej "giełdy". W praktyce uznałem, że będzie miała ona formę notatki o zmiennej treści: jeśli pojawi się kolejny pomysł na temat pracy magisterskiej - dopiszę go po prostu do tej strony. W serwisie istnieje dział "prace magisterskie", w którym publikuję nadesłane przez Państwa rozprawy. Istnieje też dział "artykuły". Wierzę, że gromadzone tam materiały przyczynią się one do podniesienia poziomu kolejnych tego typu opracowań.

Jeśli zastanawiasz się jaki temat pracy magisterskiej wybrać (a mam sygnały, że są osoby szukające w tym serwisie inspiracji), możesz rozważyć wybór jednego z poniżej przedstawionych zagadnień. Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się po swojej obronie (i po okresie, w którym uczelni przysługuje pierwszeństwo publikacji pracy) na udostępnienie swojej pracy internautom. Jednocześnie zachęcam do komentowania i zostawiania własnych pomysłów na tematy prac magisterskich. Zagadnień z zakresu prawa nowych technologii, które warto opracować, jest wiele.

Giełda tematów

Jeśli pojawią się nowe propozycje tematów - dopisze je do powyższej "listy". Jeśli pojawiłoby się znacznie więcej tematów, to warto będzie pomyśleć o "dedykowanym systemie" wyszukiwania i komentowania takich tematów (coś "na modłę" projektową).

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

giełda tematów

Chociaż sam dział skojarzył mi się z giełdą prac magisterskich to uważam to za świetny pomysł. Szkoda, że nie załapałem się na jego realizację w zeszłym roku, kiedy to pisałem pracę o podpisie elektronicznym (korzystając także z vagla.pl). Pozdrawiam!

Ale tę pracę można jeszcze opublikować ;)

VaGla's picture

Nic straconego :) Pańską pracę można jeszcze opublikować. Jeśli nie chce Pan publikować w tym serwisie, to fajnie byłoby ją przeczytać gdziekolwiek w Sieci :) Nie chcę być posądzany o wywieranie presji psychicznej np. powtarzając to, co napisał Pan o korzystaniu z materiałów opublikowanych wcześniej w tym serwisie... :) hehe
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Bardzo pomocne

Ja właśnie zaczynam, w prawdzie już mam temat "Ochrona danych osobowych w prawie telekomunikacyjnym" i wiele zapału:), ale koleżance się przydało.

Cieszę się, że jest taka strona, gdzie można znaleźć dużo ciekawych materiałów, o wiele bardziej aktualnych niż duże opracowania. Szkoda tylko, że do niektórych nie ma dostępu.
Pozdrawiam.

Chętnie przeczytałabym

Chętnie przeczytałabym "Wykorzystanie wolnych licencji na polskich uniwersytetach - warunki prawne, diagnoza, możliwości." Przydałoby mi się do mojej pracy magisterskiej niestety nie udało mi się znaleźć tego typu publikacji, a temat ciekawy.

Właśnie kończę

Właśnie kończę "Nadużycie pozycji dominującej na rynku oprogramowania komputerowego w świetle Europejskiego Prawa Wspólnotowego i Amerykańskiego na przykładzie przedsiębiorcy Microsoft". Wprawdzie to prawo gospodarcze ale przedstawiony w niej proces Microsoftu wielu osobom przybliży o co chodziło Komisji i Sądom amerykańskim. Zastanawiam się jednak na jakich zasadach udostępnić swoją pracę - creative commons, czy też wybrane fragmenty.

in statu nascedni

Właśnie jestem w trakcie pisania pracy pod zatwierdzonym juz tytułem: KONTA NA SERWERACH GIER INTERNETOWYCH W OBROCIE PRAWNYM – ZAGADNIENIA WĘZŁOWE. Będą to rozważania o awatarach na gruncie prawa polskiego i prawnoporównawcze analizy anglosaskich i ew. niemieckich rozwiązań. Byłbym wdzięczny za wskazanie jakichś źródeł bibliograficznych angielsko, niemiecko bądź polsko języcznych. Pracę chętnie opublikuję w sieci za pośrednictwem tego serwisu w ramach podzięki za dużą liczbę ciekawych materiałów, które tu znalazłem. Pozdrawiam i proszę o jakieś wskazówki źródłowe:))

gry

VaGla's picture

Chętnie będę hostował taką pracę magisterską :) Jak rozumiem - materiały z działu gry tego serwisu już Pan przejrzał?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Ja z kolei piszę o

Ja z kolei piszę o odpowiedzialności z tytułu czynów niedozwolonych popełnianych w Internecie. Czy mógłby Pan polecić źródło, z którego można pobrać dane, wykresy na temat aktualnej liczby użytkowników Internetu? Pański serwis i książka "Prawo w sieci" są bardzo pomocne. Dzięki :)

Prosze o pomoc

Witam! Jestem na pierwszym roku magisterki, zaproponowano mi temat Ochrona danych osobowych w Zus. Czy ten temat spełni role czy może macie inne pomysły na prace magisterska. Jestem na seminarium z Prawa Administracyjnego. Z góry bardzo dziękuje

Dobry

To świetny temat. Znam jedną osobę, która piszę na ten temat habilitację :)

Secco

proszę o pomoc

To świetnie że zna Pan/Pani osobę która piszę na ten temat pracę. Może jakieś wskazówki dotyczące tego tematu. BO jak narazie nie mam pojęcia jak zabrać się za ten temat. Proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję.

Poszukuję inspiracji...

Witam serdecznie!
Próbuję ująć w jakiś ciekawy temat moje zainteresowania- chciałabym pisać o partiach politycznych, polityce ogólnie a może o degradacji znaczenia polityki w życiu społecznym, może o świadomości politycznej polaków- nie jestem pewna..., Jako wytyczne otrzymałam tematykę "polityka". Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś ujawnił jakiś ciekawy pomysł...:)

Szukam tematu

Witam!
Może ktoś ma pomysł na tematykę pracy magisterskiej związanej z szeroko pojętą sztuką, jestem na seminarium z prawa cywilnego. Wstępnie chcę napisać o dozwolonym użytku w prawie autorskim, ale może ma ktoś jeszcze jakiś pomysł? z góry dziękuję za jakąś inspirację:)

Jest temat - dziedzictwo Fryderyka Chopina i jego ochrona

VaGla's picture

Chodzi o to, by przeanalizować przepisy Ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina i zderzyć je z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (a także z przepisami o ochronie dóbr osobistych z Kodeksu Cywilnego), to mogłaby wyjść - jak uważam - całkiem interesująca praca.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

poszukuję tematu

Witam,

poszukuję inspiracji na temat pracy mgr., ewentualnie późniejsze rozszerzenie na doktorat. Chciałabym poruszyć jakąś praktyczną, niezbadaną kwestię, funkcjonujący absurd (w przyszłym roku kończę studia, w tej branży pracuję) zwiazaną z prawem autorskim, prawem własności intelektualnej (mam już jeden tytuł mgr z zakresu bibliologii i informacji naukowej).
Interesuje mnie kwestia zakazu fotografowania w biliotekach - ale tu nie ma wiele materiałów... Będę wdzięczna za pomoc w pomyśle:)

Pozdrawiam serdecznie,

m.

Coś za coś

VaGla's picture

Albo "niezbadana kwestia", albo "wiele materiałów" :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Elementarny błąd

Elementarny błąd logiczny:) ...i może zbyt wielkie oczekiwania;)
Najprawdopodbniej prac o plagiatach powstało mnóstwo. Ale procesy z książką w roli głównej, w kontekści plagiatu wydają się być kuszące. W czasie wakacji zdecyduję więc czy wybrać "Prawne podstawy zakresy fotografowania..." - bo z tym absuredem mam do czynienia na co dzień i zdumiewa mnie za każdym razem jego odmiana czy może plagiat - temat medialny poniekąd i arcyciekawy.
Polecam się gdyby coś wpadło do głowy Panu, Forumowiczom w kwestiach powyższych, albo w zupełnie nowych:)

Ślicznie dziękuję za odpowiedź,

pozdrowienia,

m.

Status prawny wybranych dóbr kultury

Na przykład tworzone przez wiele lat słowniki są zawłaszczane przez "niegodnych spadkobierców", por. np.

http://bc.klf.uw.edu.pl/124/

15-letni proces PWN z Wydawnictwem Kurpisz też może dostarczyć inspiracji.

pomoc w znalezieniu dobrego tematu

Witam wszystkich. Potrzebuje pomocy... Potrzebuje dobrego tematu na prace na prace magisterska z prawa konkurencji. Trochę przegapiłam zapisy na seminarium z tego przedmiotu i wszystkie fajne tematy są juz zajęte niestety. Poproszę o pomoc...

Na pracę magisterską

,, Dyplomy jako śmiecie '' ...............................
Dyplom jako dokument urzędowy powinien poświadczać prawdę i
odzwierciedlać stan prawny . Jeśli Rozporządzenie MNiSW ....
nakazywało aby na dyplomach było ,,godło państwowe'' a Jego było brak to jak inaczej nazwać taki świstki papieru ??Przez
lata , zamiast Godła Polaków było jakieś czupiradło .W pracy
należałoby uwzględnić i wziąść pod uwagę wiarygodność rektor
ów oraz lekkość lekcewarzenia Konstytucji RP oraz Ustawy ..
o godle RP . Służę materiałami , łącznie z postanowieniami .
Sądów , Prokuratur oraz Policji . ..........................
__________________________________ z uszanowaniem roman s. _
_________________________________ XII.I.MMXIII. ___ łÓDŹ . _
____________________________________________________________

ale o co chodzi?

Az chce się zapytać: ale o co chodzi? Jakie dyplomy, jakie czupiradło, które rozporządzenie? I co to niby jest "Godło Polaków"?

Na dyplomie magisterskim jest godło Polski (orzeł), na dyplomie doktorskim kiedyś było, teraz być nie musi, wystarczy godło wydającego dyplom (od 2011?). Zatem o co chodzi?

(W razie potrzeby służę także słownikiem ortograficznym PWN - można go "wziąść" i usunąć "lekkość lekcewarzenia" czytelników takim pisaniem).

Praca mgr z prawa spadkowego

Witam
Obecnie jestem w trakcie wyboru tematu pracy mgr. Wybrałam seminarium z prawa cywilnego. Bardzo zależałoby mi na temacie z zakresu prawa spadkowego, jednak moja Pani Promotorka uważa że tematy z prawa spadkowego są nudne i stale powielane. Powiedziała też, że zgodzi się na wybór tej dziedziny, tylko pod warunkiem gdy znajdę jakiś naprawdę ciekawy i oryginalny temat. Czy mogłabym prosić o jakieś pomysły, bądź "natchnienia"? :) Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.:)

Pozdrawiam
Julita

Jeśli chodzi o inspiracje w spadkowym, to...

VaGla's picture

Jeśli chodzi o inspiracje w prawie spadkowym, to proponuję lekturę np. takich tekstów:

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>