VaGla.pl Prawo i Internet Frequently Asked Questions (FAQ)

Data: 11 lipca 2007 roku.

Co to za dokument?
¤ Niniejszy dokument zawiera "często zadawane pytania" (Frequently Asked Questions - FAQ) dotyczące serwisu internetowego VaGla.pl Prawo i Internet. Dokument ten, wraz z odrębnym dokumentem pt. Polityka prywatności serwisu VaGla.pl Prawo i Internet, można uznać również za Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną w rozumieniu Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Kto prowadzi ten serwis?
¤ Serwis prowadzi Piotr Waglowski. W serwisie są publikowane również nadesłane opracowania innych autorów. Serwis jest aktualizowany w miarę możliwości i czasu. Piotr Waglowski prowadzi również działalność gospodarczą pod nazwą VaGla.pl Prawo i Internet – Piotr Waglowski z siedzibą w Warszawie przy ulicy Brazylijskiej 4 m. 24 (kod pocztowy: 03-946), wpisaną pod numerem 416937 do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta m.st. Warszawy, nr NIP: 522-218-92-94, nr REGON: 140329562
Mam pytanie dotyczące serwisu VaGla.pl Prawo i Internet, które nie zostało przewidziane w tym FAQ. Co mam zrobić?
¤ Najlepiej skontaktować się ze mną mailem lub za pomocą formularza dostępnego na stronie: kontakt Postaram się odpowiedzieć na pytanie, a jeśli takie pytanie będzie się powtarzało: umieszczę w tym dokumencie.
Czy jest tu jakaś polityka moderowania komentarzy?
¤ Autor serwisu suwerennie decyduje o tym, które komentarze się w serwisie pokażą, a które nie. To serwis autorski. Nie będą akceptowane komentarze, które zawierają słowa, określenia lub inne materiały o charakterze wulgarnym, reklamowym, lub niewnoszące nic do ewentualnej dyskusji (np. "Huraaa!", albo tego typu). Staram się koncentrować na problemie, nie na dyskutantach, dlatego nie są mile widziane "wycieczki personalne". Nie będą przepuszczane również takie komentarze, których autorzy uznali, że ten serwis jest dobrym miejscem do uprawiania praktyk SEO/SEM. Serwis VaGla.pl Prawo i Internet ma ambicje być pożytecznym źródłem informacji na temat prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego. By komentować notatki w tym serwisie nie jest wymagane wykształcenie prawnicze, jednak przy formułowaniu tez należy posługiwać się obowiązującymi przepisami prawa (najlepiej z przywołaniem przepisów, w oparciu o które głosi się jakąś tezę). Serwis ten nie jest forum dyskusyjnym na tematy polityczne. Politykę moderacji można też wyczytać w kilku wątkach tego serwisu, jak np. Moderuję treści, nie ludzi.
Przygotowuję pracę magisterską/referat/etc... i nie mogę znaleźć w Internecie stron na temat "temat referatu / pracy / opracowania / etc...". Możesz mi przesłać linki do stron na których mógłbym znaleźć jakieś materiały na ten temat?
¤ Niezwykle mi przykro, ale nie jestem w stanie sprostać takim prośbom. Proszę skorzystać z dostępnych wyszkiwarek, katalogów linków, może ktoś zna odpowiedź na listach dyskusyjnych lub forach. Jeśli przekopiesz się już przez literaturę i napiszesz, a nastęnie obronisz swoja pracę, przygotujesz referat etc. - chętnie zamieszcze go w serwisie w dziale artykuły, albo prace magisterskie, co ułatwi poszukiwania innym.
Napisałem artykuł na temat prawa związanego z Internetem. W jaki sposób mogę umieścić go w serwisie VaGla.pl Prawo i Internet?
¤ Po prostu prześlij mi swoje opracowanie. Umieszczę je w pierwszej wolnej chwili. Dobrze by było, gdyby do opracowania było dołączone zeskanowane zdjęcie autora (kolorowe) oraz jego krótka nota biograficzna.
Co trzeba zrobić, żeby opublikować swoją pracę magisterską w serwisie VaGla.pl Prawo i Internet? Czy muszę spełnić jakieś specjalne warunki?
¤ Tematyka pracy powinna być związana z internetem i jego aspektami prawnymi. Autor musi wyrazić na to zgodę (udzielić licencji - nie koniecznie na pismie, nie musi to być licencja wyłączna). Wystarczy jeśli prześle mi tę pracę w formacie, który pozwala na edycję, lub "wyciągnięcie" tekstu (np. PDF, RTF, lub MS Word). Przygotuję skrót (wstęp, zakończenie i spis treści oraz bibliografię) w postaci strony www. Całą pracę zaś umieszczę do pobrania w pliku PDF. Takie rozwiązanie gwarantuje integralność utworu. Proszę również zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie tekstu. Spotkałem się w wieloma pracami, w których po otwarciu nawiasów (cudzysłowów) i przed zamknięciami były spacje: "( tekst", podobnie jeśli chodzi o spacje przed znakami przestankowymi (kropki, przecinki, dwukropki, średniki)... Proszę zwrócić uwagę, by tych spacji nie było. Sporo czasu mógłbym zaoszczędzić, gdyby praca była przygotowana w odpowiedni sposób do publikacji :) Nie przewiduje wynagrodzenia dla publikujących w serwisie osób.
Czy mogę umieścić w serwisie VaGla.pl reklamę?
¤ Od pewnego czasu w serwisie VaGla.pl istnieje taka możliwość. Jeśli jesteś zainteresowany reklamowaniem się w serwisie - napisz do mnie za pomocą poczty elektronicznej (vagla at vagla kropka pl) lub za pośrednictwem formularza kontaktowego.
W jaki sposób mogę skontaktować się z waszym działem marketingu (reklamy)?
¤ Serwis VaGla.pl Prawo i Internet prowadzony jest przez jedną osobę. Nie mam działu marketingu ani działu reklamy.
Czy mógłby Pan zrecenzować książkę o prawie i umieścić taką recenzję w Pańskim Serwisie?
¤ Bardzo chętnie zrecenzuję książkę na temat internetu
W jaki sposób mógłbym umieścić informację w serwisie prawo.vagla.pl
¤ Najlepiej podesłać mi mailem treść informacji (przykładowo o konferencji, ciekawej stronie czy wydarzeniu). Można do tego celu wykorzystać również formularz znajdujący się na stronie kontaktowej. Będę wdzięczny za podesłanie również linku do źródła wiadomości. Zastrzegam jednak, że informacje, które umieszczam w serwisie co do zasady związane są z prawem i jego relacjami dotyczącymi internetu. Takie informacje są mile widziane. Inne informacje mają niewielkie szanse na to, by pojawić się w serwisie.
Czy mogę wykorzystać na swojej stronie artykuł z serwisu VaGla.pl?
¤ Wychodzę z założenia, że internet jest takim medium, w którym wystarczy raz opublikować treści. Będą one dostępne dla zainteresowanych na całym świecie. Jeśli uważasz, że w serwisie VaGla.pl Prawo i Internet znajduje się interesujący artykuł lub opracowanie - zamiast go kopiować (i prawdopodobnie naruszać w ten sposób prawo autorskie) - umieść do niego link na swojej stronie. Każdy z autorów opracowań umieszczonych w serwisie może suwerennie podjąć decyzję o udostępnieniu innym serwisom internetowym lub w druku swoich prac. Artykuły i inne treści znajdujące się w serwisie VaGla.pl Prawo i Internet co do zasady są chronione przez prawo autorskie. Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzegam, że dalsze rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione. Gdyby jednak miało dojść do wykorzystania moich utworów na zasadzie licencji art. 25 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to cena za utwory mojego autorstwa wynosi miliard euro za sztukę.
Nie odpisujesz na moje maile - dlaczego? (Ewentualnie: Moje maile są odbijane przez twój serwer z informacją, że jestem spamerem - dlaczego tak się dzieje, skoro nie rozsyłam niechcianej korespondencji?)
¤ Staram się odpisywać na maile w miarę wolnego czasu, pomijając te, które zawierają zwykły spam. Jest to jednak bardzo trudnym zadaniem (w chwili pisania tego tekstu w skrzynce pocztowej mam ponad tysiąc nieprzeczytanych listów). Może się również zdarzyć, że twoja korespondencja do mnie nie dociera, gdyż serwer, na którym masz konto znalazł się w RBL'ach (Real-time Spam Black lists) z których korzysta mój serwer pocztowy. Może Twój dostawca usług ma źle skonfigurowany serwer pocztowy (open relay). Może ktoś mający konto na serwerze, na którym i Ty masz konto wysyłał spam i został dopisany do list spamerów. Mój serwer pocztowy korzysta z tych baz danych i korespondencja nadawana z takich serwerów do mnie nie trafia. Chronie się w ten sposób przed niechcianą korespondencją. Jeśli zorientujesz się, że Twoje listy odbijane są przez mój serwer pocztowy - najlepiej: 1. przeczytaj komunikat znajdujący się w odbitym liście, 2. sprawdź, czy adres twojego serwera nie znalazł się w ww. bazach, i jeśli tak - 3. skontaktuj się z administratorem swojego serwera. W każej chwili możesz skontaktować się ze mną za pomocą formularza kontaktowego

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>