Podniebna komunikacja w pochmurną noc (światło w mrokach przestrzeni publicznej)

Laserowe logo serwisu VaGla.pl Prawo i InternetBez komunikacji nie byłoby społeczeństwa. Ludzie komunikują się od zarania dziejów, a formy tej komunikacji były różne. Tam-tamy, gołębie, znaki dymne. Dziś wiele mówi się o internecie, ale przecież postęp technologiczny wpływa również na możliwości komunikacji pozainternetowej. W kulturze dość mocno osadzony jest już sygnał dla Batmana. Statki komunikują się między sobą migając do siebie sygnałami świetlnymi, Jerzy Owsiak organizuje "Światełko do nieba", a w sierpniu 2008 roku przygotowujący się do ostatniej imprezy Stadion Dziesięciolecia zaczął udawać UFO. Zastanawiam się zatem, czy ja też mogę sobie tak poświecić trochę na niebo i w ten sposób komunikować się z otoczeniem? Oczywiście trzeba pamiętać, aby żadnemu pilotowi nie stała się krzywda. Problem w tym, że z moich okien widać budujący się właśnie Stadion Narodowy. Czasem nerwowo się robi, gdy mówi się o wolności słowa w kontekście organizacji EURO 2012. Tam jest zaangażowane sporo pieniędzy. Gdyby tak każdy sobie mógł na swoje niebo puszczać "zajączki", to ktoś nagle mógłby wysłać antyterrorystów. Nie tylko dlatego, że laser może oślepić pilotów.

Technika pozwala dziś robić takie rzeczy, o których nie można było myśleć jeszcze kilka lat temu. Weźmy np. taki zielony laser. W 2008 roku Tomek Kolinko zapytał mnie: czy zielone lasery są legalne w Polsce?. Potem, w 2009 roku, odnotowałem pewien klip, który opublikowano w Sieci, a który miał rzekomo pokazywać jak nastolatkowie grają sobie w "ponga" na sali sejmowej: Debata publiczna na nowym poziomie?. Rozwiązania pozwalające przygotować zapierające dech w piersi pokazy laserowe są dość drogie, ale ludzie stale pracują nad takimi technikami i zaczęli pokazywać, już w 2007 roku, że można zbudować takie laserowe projektory w modelu DIY (ang. "Do It Yourself"). Wśród przykładów można pokazać np. takie materiały, jak DIY homemade laser light show. part 2, albo Laser DIY – How to Make Laser Light Show w/ Speakers! i Animacja laserowa - SUPER!. Wraz z rozwojem techniki komputerowej i oprogramowania, która pozwala na sterowanie obrazem, projektory wydają się coraz bardziej atrakcyjną formą ekspresji. I - podobnie, jak było z upowszechnieniem się na rynku konsumenckim zaawansowanych aparatów fotograficzny, kamer, a potem projektorów prezentacyjnych - dziś projektor laserowy można kupić już w cenie ok. 100 dolarów (por. Animated Laser Projector).

Z drugiej zaś strony widać takie wektory zabiegów legislacyjnych, by ograniczyć możliwość dowolnej ekspresji w celu ochrony interesów innych uczestników społeczeństwa. Dobrym przykładem jest tu chyba dyskusja na temat organizacji EURO 2012. Pisałem o tym wielokrotnie (por. Euro 2012: zaplecze przyszłej ustawy chroniącej własność intelektualną UEFA. Czy obywatele mają coś do powiedzenia?, EURO 2012: przed nami "działania komunikacyjno-wizerunkowe" - w takim stanie rzeczy trudno będzie rzeczowo argumentować, Do Euro zostało 877 dni, czyli jak to zrobią i uzasadnią). Wiadomo, że już dziś wszelkie miejsca reklamowe w Warszawie są zarezerwowane (metro, billboardy, itp). Ceny reklam telewizyjnych w czasie rozgrywek też pewnie już są skalkulowane. W tej dyskusji pojawia się też termin "marketing pasożytniczy". Ja zaś zastanawiam się, w jaki sposób wyznaczyć linie demarkacyjną między realizacją wolności słowa, a ingerencją w sferę interesów osób trzecich. Czy można komuś zabronić komunikowania się ze względu na ochronę inwestycji? Ochrona sui generis baz danych jest przykładem, że można. Tam chroni się spocone czoło producenta bazy danych i w ten sposób utworzono szczególny monopol praw pokrewnych. Temat nie jest jednak prosty.

Ja z okna widzę powstający właśnie Stadion Narodowy. To, co będzie się tam działo, będzie wpływało bezpośrednio na mnie. Pytanie zatem brzmi, czy przekroczyłbym jakieś przepisy, jeśli w czasie finałów uruchomiłbym z okna lub dachu projektor? Oczywiście wówczas, gdy nocne niebo będzie zachmurzone. Dokładnie tak, jak dziś w nocy. Tylko przy odpowiednio zachmurzonym niebie uruchomienie projektora będzie miało jakiś sens komunikacyjny.

Dwa zdjęcia: w 2008 roku Stadion Dziesięciolecia wysyłał mi sygnały, pytanie czy ja mogę wysyłać stadionowi sygnały takie, jak na drugim obrazku?

W 2008 roku Stadion Dziesięciolecia wysyłał mi sygnały, które widać na pierwszym ze zdjęć. Czy ja mogę wysyłać stadionowi sygnały takie, jak na drugim obrazku? Pierwsze przymiarki wyglądają obiecująco, chociaż trzeba dopracować szczegóły. Mam nadzieję, że w dniu finałów nikt nie uzna, że takie "zajączki" puszczane z dachu to "marketing pasożytniczy" i mnie tu UEFA i antyterroryści nie spacyfikują? ;)

Ach, to społeczeństwo informacyjne i jego prawne aspekty! Muszę sprawdzić, jakie są ograniczenia prawne dot. świecenia w niebo. Poza tym myślę sobie, że nawet największa inwestycja nie uzasadnia chyba informacyjnego zmonopolizowania przestrzeni publicznej. A może jest przeciwnie?

A tu inny przykład tego, co można zrobić ze światłem w przestrzeni publicznej: NOC KULTURY 2010, czyli mapping na Trybunale Koronnym w Lublinie. To produkcja Kolektyw kilku.com. Kusi mnie, by sprawdzić najbliższą ścianę i możliwości Blendera.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

wyobraźmy sobie projektor

wyobraźmy sobie projektor HID wyświetlający nad danym miastem w pochmurne wieczory logo jakiejś firmy. Biorąc pod uwagę np. podstawę chmur max 200 metrów, to jest realne :)

Myślałem nad czymś innym - wypuszczać na pewną wysokość, z terenu prywatnego, sporej wielkości balon z helem, do którego przymocowany byłby pionowy baner - pytanie zasadnicze, do jakiej wysokości mam prawo wypuścić taką instalację? ;)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

xpert17's picture

chyba tutaj będzie można znaleźć przynajmniej częściową odpowiedź na postawione powyżej pytania

Kiedyś było to 30 metrów

Kiedyś było to 30 metrów - powyżej konieczne było uzyskanie zgody właściwego ROKRL (Rejonowego Ośrodka Koordynacji Ruchu Lotniczego).

http://lewczuk.com.pl/materialy/prawo/PL-2.pdf
/Szczegółowe zasady ruchu lotniczego cywilnych statków powietrznych (PL-2), Załącznik do rozporządzenia Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Obrony Narodowej z dnia 9 grudnia 1996 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ruchu lotniczego cywilnych statków powietrznych/

Wydaje się jednak, że te przepisy straciły ważność, nie udało mi się znaleźć obecnie obowiązujących, mówiących o balonach na uwięzi.

To proszę też przemyśleć

To proszę też przemyśleć taką formę nadawania sygnałów: lecące obok siebie odrzutowce zabarwiają w odpowiednich momentach swoje smugi kondensacyjne, "drukując" napisy na niebie.

http://www.youtube.com/watch?v=AiT9VKDJ9Zo.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>