Rada Cyfryzacji drugiej kadencji
Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska dokonała wyboru i ustaliła skład Rady ds Cyfryzacji drugiej kadencji. Rada ds Cyfryzacji działa na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne i jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego ds informatyzacji. Kadencja Rady ds Cyfryzacji pierwszej kadencji upłynęła w czerwcu. Do udziału w pracach Rady kolejnej kadencji zgłosiło się około stu kandydatów, rekomendowanych przez organizacje pozarządowe i branżowe, ośrodki akademickie oraz organy władzy publicznej. Zgodnie z ustawą - Rada składa się z od 15 do 20 członków. Kadencja Rady trwa dwa lata.
21 listopada minister Anna Streżyńska wybrała członków Rady do Spraw Cyfryzacji drugiej kadencji. W skład Rady weszli:
- Izabela Albrycht
- Tomasz Muda
- Paweł Litwiński
- Roman Bieda
- Łukasz Jachowicz
- Piotr Waglowski
- Michał Adamczyk
- Alicja Grawon-Jaksik
- Piotr Pawłowski
- Rafał Rodziewicz
- Grzegorz Mazurek
- Jerzy Nawrocki
- Krzysztof Goczyła
- Janusz Zawiła Niedźwiecki
- Maciej Sobolewski
- Karol Dobrzeniecki
- Dominik Batorski
- Dariusz Milka
- Justyna Skorupska
Do poprzednich rad (Rady Informatyzacji, która została zastąpiona przez Radę ds Cyfryzacji) rekomendowało mnie Stowarzyszenie Internet Society Poland, a w przypadku Rady Cyfryzacji pierwszej kadencji - Stowarzyszenie Internet Society Poland oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Przy naborze do RdC II kadencji rekomendacji udzielił mi Minister Rozwoju (obecnie Minister Rozwoju i Finansów).
W czasie autoprezentacji, gdy minister spotkała się z naszą grupą kandydatów, stwierdziłem, że zależy mi na tym, by wspierać działania związane z rozwojem analityki publicznej.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Tzn?
A czy można nieco szerzej?
Czy to mniej więcej, podobnie do Pana projektów naukowych np. powiązanych z udostępnianiem wyroków w formie wyszukiwarki czy API? Lub projektów podobnych do tych realizowanych przez p. Batorskiego, typu osławione wyniki matur?
Analityka publiczna
W Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa znajduje się rozdział "Zintegrowana Platforma Analityczna". Brałem udział w pracach nad tym programem. Dla mnie najistotniejszy fragment tego rozdziału, to:
Inny niezwykle istotny dla mnie fragment Programu brzmi:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Super. Ale co z Open Data?
Czyli jest to system IT klasy eGov, z naciskiem na przetwarzanie danych i innych informacji (DW/BI).
Jednak, czy wskazany program zawiera może też sekcje poświęcone Open Government Data? Jest to - w zupełnym skrócie - połączenie systemu o opisanej przez Pana charakterystyce, jednak w stronę komercyjnych zastosowań re-use, w odniesieniu do informacji cyfrowych (repozytoriów urzędów itp.).
Oczywiście z API, dla sektora prywatnego, celem umożliwienia nadbudowania wartości dodanej (np. poprzez połączenie dwóch lub więcej strumieni danych), w postaci produktów lub usług, udostępnianych następnie komercyjnie.
Czy są takie koncepcje również zarysowane na ten moment?
Program otwierania danych
Przypuszczam, że chodzi o przyjęty niedawno przez Radę Ministrów Program Otwierania Danych Publicznych.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Tak
Dokładnie to miałem na myśli.
Dziękuję uprzejmie za informację.