Infografika procesu legislacyjnego. Pomożecie?

Budynek Sejmu RPSzukam wsparcia projektu polegającego na przygotowaniu atrakcyjnej, rzetelnej, poręcznej, ciekawej, możliwie najbardziej kompleksowej, nadającej się do różnych zastosowań, czytelnej, udostępnionej następnie na "wolnej licencji" infografiki przedstawiającej proces legislacyjny w Polsce. To temat, który wyłonił się w komentarzu Makdaam-a do tekstu O "prawie internetu" w kontekście parlamentarnych zespołów. Przygotowanie dobrej infografiki nie jest wcale sprawą banalną. Poza graficznymi walorami, infografika (jak sama nazwa wskazuje) musi mieć też walor informacyjny. Wydaje się, że brakuje w Polsce tego typu materiałów, a w "budowie społeczeństwa obywatelskiego" infografika pokazująca drogę, jaką musi przejść projekt ustawy, by stać się obowiązującym prawem, taki materiał mógłby mieć wielu (wdzięcznych) użytkowników.

Oczywiście sam pomysł na koncepcję infografiki, a także same zdolności graficzne tu nie wystarczą. Trzeba przygotować "konspekt", schemat, który w grafikę następnie się przemieni. To też spore wyzwanie, by zrobić to "w ludzki sposób".

Infografika zatem to twór złożony.

Gdyby autor/autorzy zechcieli udostępnić ją na "wolnej licencji", to infografika taka mogłaby stać się ilustracją do hasła "Ustawa" i katalizatorem jego rozbudowania. Tu marchewką mógłby być "medal", albo uznanie w specyficznym gronie Wikipedystów. Kiedy przygotowałem dla wikipedystycznych potrzeb plan budynków Sejmu (dziś m.in. stanowi ilustrację do hasła Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej), to on się potem pojawił na stronach Sejmu. Ale nie tylko tam (por. Od hobby przez Sejm do nauki w przeddzień święta publicznej domeny).

Sama dostępność takiej grafiki pozwalałaby pokazywać meandry procesu legislacyjnego na gimnazjalnych lekcjach z wiedzy o społeczeństwie. Miałaby zatem walor edukacyjny. Grafika mogłaby służyć organizacjom pozarządowym lepiej śledzić etapy, na jakich znajdują się ważne dla nich projekty ustaw. Taka grafika mogłaby też być interesującym uzupełnieniem takich serwisów, jak Sejmometr. "Społeczni dziennikarze" mogliby na niej wskazywać etapy prac nad ustawami, do których się odnoszą w swoich komentarzach.

Można wymyślić znacznie więcej zastosowań (proszę się nie krępować i dzielić się pomysłami), ale już to, co powyżej, sugeruje, że praca włożona w przygotowanie takiej infografiki przyniosłaby sporo społecznych korzyści. Nie mówiąc o tym, że na podstawie pierwszego pomysłu mogłyby powstać infografiki uzupełniane, albo pokazujące wybrany etap w sposób "bardziej szczegółowy".

Kolejny temat, który "wart jest mszy", to wizualizacja instancyjnego wymiaru sprawiedliwości...

A dla Twórcy takie tematy - jak się wydaje - są wymarzone, ponieważ - jestem przekonany o tym - jego praca zyskałaby długi okres przydatności (z zastrzeżeniem tworzenia kolejnych wersji przy systemowych zmianach tych procesów; przydałaby się grafika wektorowa) i żyłaby po prostu w społecznym obiegu powszechnie (mnie niezwykle buduje fakt, że przygotowana przeze mnie grafika "Censored" funkcjonuje na całym świecie).

Pomożecie?

How does a bill become a law Infographic

Infografika dotycząca amerykańskiego procesu legislacyjnego. Nieco uproszczony model i prawdopodobnie trudno na nim pokazać punkt, w którym dany projekt się znajduje. Jestem przekonany, że polski proces legislacyjny zasługuje na fajniejsze i bardziej użyteczne przedstawienie. Grafika zaś została tu opublikowana, ponieważ autorzy serwisu Votetocracy na to zezwolili.

Są też inne przykłady z USA:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

infografika

Idea jak najbardziej ciekawa i słuszna, ale przydałby się jakiś solidny brief/konspekt - trudno byłoby, by jedna osoba miała być jednocześnie prawnikiem/ilustratorem/grafikiem/edytorem :) Jak bardzo nagląca jest to sprawa? Od strony wizualnej mógłbym się tego podjąć, ale od strony merytorycznej od razu zastrzegam - umywam od tego ręce, bo jest więcej niż pewne, że coś pominę lub pomylę. :)

Przypuszczam

Przypuszczam, że proces przygotowywania takiej infografiki, nie da się zrealizować jednoetapowo. Oczywiście najpierw powinien powstać jakiś prosty konspekt. Następnie powinien zostać uzupełniony. W oparciu o to (tak to sobie wyobrażam, ale może błądzę) mogłaby powstać pierwsza wersja graficzna. Potem do tego można by dodać nowe elementy informacyjne (których nie zakładał pierwszy konspekt). I tak krokowo można by dążyć do końcowego efektu. Przydałby się jakiś spec z praktyką od projektowania infografik, chociażby po to, by wesprzeć radą w zakresie tego, jak do tego w ogóle podejść.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jest już coś w tym stylu...

Na stronie Senatu jest już taki schemat, choć nazwanie go "infografiką" byłoby dużym nieporozumieniem - ani nie dostarcza informacji w przystępny sposób, bo jest nieczytelny, ani graficznie nie trzyma poziomu (to skan chyba, raster jest straszny). O licencji już nie wspominam...

@Michał Kosecki: tak się składa, że jestem studentem prawa i grafikiem-amatorem - czasem takie połączenia się zdarzają ;-).

I inne algorytmy

Przy haśle Domena publiczna można znaleźć kolejny algorytm, który warty jest infografiki, tj. algorytm "Przechodzenie dzieł do domeny publicznej"...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

infografika

Ja generalnie zajmuję się edukacją - zatem na co dzień kroję skomplikowane materiały, żeby były strawne dla ludzi. Często w wykresach itp.
Chętnie zostanę konsultantką ds. szarego człowieka - bo wydaje mi się, ze to taka grafika musi być, eksperci poradzą sobie tak czy owak.

Oooo :)

A czy to po prostu nie jest to tworzenie modeli "działania czegoś" w postaci graficznej no i estetycznej :)?? Bo ja chętnie pomogę,

--
Jarek Żeliński
http://jarek.zelinski.biz.pl

"Czego nie zabrania prawo, zabrania wstyd" (Seneka Młodszy)

F.Studnicki o iluminowaniu modeli logicznych

Wojciech Wiewiórowski Oto kreatywne podejcie do modelu. Ojciec informatyki prawniczej w Polsce - prof. F. Studnicki - tak oto ożywiał nudne modele. Oryginalny rysunek z książki Profesora "cytowany" za: Franciszek Studnicki: Risus Facultatis Iuridicae, Univeritas..., Kraków 1994, s. 137

http://www.prawo.ug.edu.pl/obrazki/zaklad3/iluminacje_studnickiego.jpg

Proces legislacyjny

Proponuję, żebyś zwięźle, ale wyczerpująco opisał proces w osobnym artykule. Kto będzie miał ochotę, zgłosi się do współpracy, albo sam zrobi.

R.S.

Infografika procesu legislacyjnego w Polsce

A czy nie można wystąpić do Sejmu (w trybie przepisów o dostępie do informacji publicznej) z wnioskiem o udzielenie przetworzonej do postaci "atrakcyjnej, rzetelnej, poręcznej, ciekawej, możliwie najbardziej kompleksowej, nadającej się o różnych zastosowań, czytelnej, udostępnionej następnie na wolnej licencji" infografiki (lub choćby konspektu)" - informacji publicznej w sprawie procesu legislacyjnego w Polsce? W Sejmie jest mnóstwo zawodowych specjalistów ds. legislacji oraz jest komórka ds. wycieczek, której pracownicy pokazują młodzieży jak pracuje Sejm i powinni dysponować dobrymi środkami prezentacji. Przecież dostają na to (czyli m.in. przygotowanie wycieczek) środki - choćby w postaci niemałych pensji. A może już coś takiego zrobili? A jeżeli nie, to może zrobią, jeśli będą mieli "motywację" w postaci wniosku. Nie zaszkodzi sprawdzić - może powstaną różne wersje, bo społecznościowe mogą być, ale parlamentarna to jedak być powinna.

Czy istnieje cos takiego jak BIP Sejmu?

Czy ktoś widział coś takiego jak Biuletyn Informacji Publicznej Sejmu?

Czytam ustawę o dostępie do informacji publicznej, a tak jak byk stoi, że:
art. 8 ust. 2 - informacje publiczne są udostępniane w BIP przez podmioty o których mowa w art. 4 ust. 1 i 2
art. 4 ust. 1 - obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne (...) w szczególności organy władzy publicznej
art. 6 ust. 1 pkt 1 lit a i b - Udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o
1) polityce wewnętrznej i zagranicznej, w tym o:
a) zamierzeniach władzy ustawodawczej oraz wykonawczej
b) projektowaniu aktów normatywnych

Nie widzę również BIPu Senatu. Na stronie www.prezydent.pl/bip jest natomiast BIP Kancelarii Prezydenta RP, a nie Prezydenta RP.

Pozwolicie więc, że nie zadam pewnych oczywistych pytań, które cisną się na język.

BIPu nie ma ale...

niby wszystkie wymagane (czy aby) elementy sa na stronie
i znowu pytanie - po co w rozporządzeniu okresla sie co jest BIPem jesli mozna inaczej

http://www.sejm.gov.pl/kancelaria/podstrony/struktura.htm

nie ma BIPów Sejmu i Senatu

Konstytucja określa, że sposób udostępniania informacji publicznej Sejmu i Senatu regulują ich regulaminy. Nie ustawa o dostępie do informacji publicznej, a właśnie regulaminy. I mamy to co mamy.

Fachowcy

Można też spróbować skontaktować się z przedstawicielami środowiska, czyli uderzyć do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Senat stworzył opis takiego procesu

Na stronach Senatu można znaleźć:
"Zapraszamy do zapoznania się z procesem legislacyjnym: http://proces.senat.edu.pl" - pozostawiam pokazany tam proces do oceny prawnikom.

Jest tam też (na http://www.senat.edu.pl/edukacja/publikacje/proces-legislacyjny-publikacja-interaktywna/) odnośnik do zdjęcia jednego z ekranów z ciekawym podpisem:
"najkrótsza ścieżka legislacyjna".

Czy polski proces stanowienia prawa jest tak zagmatwany, że tylko krótka ścieżka zmieści się na jednym ekranie?

Infografiki na stronach RCL

Infografiki pojawiły się na stronach RCL: rządowy proces legislacyjny

Secco

W dniu 2012.04.21 ten link

W dniu 2012.04.21 ten link przenosi na strony RCL, ale gdzie tam jest infografika?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>