O dziedziczeniu praw autorskich przez Skarb Państwa
"Z uwagi na niewielką liczbę przypadków nabycia przez Skarb Państwa autorskich praw majątkowych na mocy art. 935 § 3 Kodeksu cywilnego, nie wprowadzono żadnego rejestru praw na dobrach niematerialnych, które przejął Skarb Państwa. W związku z tym, informacje na temat odziedziczonych przez Skarb Państwa autorskich praw majątkowych mogą, oprócz Ministerstwa Skarbu Państwa, znajdować się także w Ministerstwie Finansów i ewentualnie - Ministerstwie Spraw Zagranicznych".
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w liście skierowanym do Jarosława Lipszyca. Prezes Fundacji Nowoczesna Polska zaś zapytał wcześniej ministerstwo o kilka ważnych spraw. Odpowiedzi oraz pytania można znaleźć w blogu fundacji: Lektury w domenie publicznej - pytania do Ministerstwa Kultury.
A pytanie o to, co Skarb Państwa robi z prawami autorskimi wynika z "prostego dodawania": jeśli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze... Utwór, jeśli każdy utwór podlega ochronie, to na świecie są miliardy twóców (no i też miliardy artystów wykonawców - przy okazji), a każdy przypadek, w którym kodeks cywilny przewiduje (przewidywał) dziedziczenie Skarbu Państwa oraz gminy musi oznaczać, że Skarb Państwa oraz gmina dziedziczy również w zakresie prawa autorskiego... Ministerstwo twierdzi, że było niewiele przypadków nabycia przez Skarb Państwa autorskich praw majątkowych.
Ministerstwo pisze:
Jeżeli natomiast chodzi o utwory, których twórcy zmarli nie pozostawiając spadkobierców ustawowych, to w okresie do 25 września 2003 r. w takim przypadku do dziedziczenia z mocy ustawy był powołany Skarb Państwa. W dniu 25 września 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny i niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 49, poz. 408), na mocy której w braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada jako spadkobiercy ustawowemu gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jedynie w sytuacji, gdy nie da się ustalić miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu (art. 935 § 3 Kodeksu cywilnego).
Pytanie zatem jest takie: ile razy, w okresie do 25 września 2003 r. dziedziczył Skarb Państwa?
Przy okazji przeczytaj również:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Tlumaczenia Monty Pythonow
Czy nie jest też tak, że po śmierci panów Beksińskich tłumaczenia Monty Pythonów są własnością Skarbu Państwa?
Czyli tak naprawdę "nas wszystkich, ale żadnego z nas"?
Z powyższej wypowiedzi Ministerstwa wynika, że nawet jeśli tak jest, to Ministerstwo może do końca tego nie wiedzieć.
To jest chyba najbardziej
To jest chyba najbardziej szokujący aspekt całej sprawy: państwo Polskie publicznie przyznaje, że nie ma zielonego pojęcia, co ma.
Ciekawe co będzie z tymi
Ciekawe co będzie z tymi trzema tysiącami gmin, które też wiele praw autorskich bezwiednie przejęły?
Dawno temu w Niemczech...
Ciekawi w ogóle uzasadnienie nabywania przez państwo a.p.m. w drodze dziedziczenia przez Skarb Państwa. Bo czy państwo uważa, że lepiej od domeny publicznej będzie utworem zarządzać, czy chodzi po prostu o zyski - jak można wnioskować z artykułu: ponoć znikome - z eksploatacji komercyjnej utworu? Bo że nabycie a.p.m. poprzez dziedziczenie przez Skarb Państwa w drodze jakiej tam sukcesji generalnej nie zawsze było oczywiste i automatyczne - mam właśnie pod ręką -
§ 8 Niemiecka ustawa dotycząca prawa autorskiego do utworów literatury i muzyki [wysokiej? artystycznej?] z 1901:
"Prawo autora przechodzi na spadkobierców.
Jeśli spadkobiercą ustawowym jest skarb państwa lub inna osoba prawna, prawo, o ile przysługuje spadkodawcy, wygasa z jego śmiercią. (...)"