Prawo spadkowe a nowe technologie

Niezwykle interesujący temat podjął na łamach Rzeczpospolitej Konrad Osajda: czy przyjmą się u nas wideotestamenty? Czy ustne oświadczenie woli spadkodawcy będzie nagrywane i później zarchiwizowane jako kaseta VHS czy nagranie cyfrowe na CD albo DVD? Nowe technologie mogą również wejść do oświadczeń sporządzanych mortis causa.

Rzeczpospolita: "W coraz bardziej zinformatyzowanym społeczeństwie zapewne niedługo do sądów zaczną wpływać wnioski o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentów elektronicznych. Zarówno intencje testatorów (spadkodawców), jak i treść aktów będą jasne, a fundamentalna zasada favor testamenti (w miarę możliwości należy utrzymać w mocy ważnośćrozporządzeń testamentowych) będzie domagała się ich uwzględnienia. Nie po raz pierwszy na przeszkodzie staną wymagania formalne".

Trwają prace nad nowym kodeksem cywilnym, a jeden z zespołów zajmuje się prawem spadkowym. Jak pisze autor artykułu: "wydaje się, że w dyskusji nad reformą prawa spadkowego nie powinno zabraknąć refleksji nad jego aspektem technologicznym i potrzebami społeczeństwa informatycznego, którym powoli, ale sukcesywnie, stajemy się".

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

a w jakim formacie?

Zapisanie takiego elektronicznego testamentu w .docu spod Worda mogłoby prowadzić do wielu ciekawych odkryć po latach (jak wiadomo zachowują się wtedy informacje o zmianach w dokumencie).

Już wyobrażam sobie odczytanie testamentu w sądzie: "Titus[wykreślone 18.5.2005 przez użytkownik: Dziadek]Julia et Portia[wykreślone 5.7.2006 przez użytkownik: Dziadek, komentarz: nigdy ich nie lubiłem]Marcus[wykreślone 13.12.2020 przez użytkownik: Titus] Titus[dodane przez użytkownik: Titus] heres esto!"

VaGlę proszę o uaktywnienie tagów del, bo inaczej dowcip jest nieśmieszny.

czy to było by ważne

a czy byłby ważny testament napisany na tabletcie, potem bezpiecznie przechowywany, a po śmierci wydrukowany?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>