Wyrok za Sassera

19-letni Niemiec Sven Jaschan, który sparaliżował w ubiegłym roku za pomocą stworzonych przez siebie wirusów "Sasser" i "Netsky" pracę milionów komputerów na całym świecie, skazany został na rok i dziewięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Suma wszystkich szkód, zgłoszonych przez poszkodowanych w wyniku aktywności wirusa Sasser wyniosła przynajmniej 130 tys. euro. Szkody są jednak znacznie większe, jednak wiele ofiar ich nie zgłaszało. Rozprawa Svena Jaschana toczyła się przy drzwiach zamkniętych, gdyż w chwili popełniania czynów był nieletni. Udało się go zatrzymać dzięki nagrodzie ze specjalnego funduszu firmy Microsoft.

To jeden z nielicznych przypadków, w ktorych doszło si skazania twórcy internetowych wirusów. Gdyby nie współpracował z policją zapewne nie udałoby się zebrać przeciwko niemu wystarczających dowodów. Pamiętajmy również, że Jaschan był "twórcą" jednej z kilku wersji Sassera. Twórca wersji bazowej do tej pory jest nieznany.

[p2pnet.net][CNET News.com][Chicago Tribune][Tallahassee Democrat][WP][Więcej newsów pojawi się w Googlu pewnie]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>