Archiwum - Oct 2005

Suwerenność korporacji w prawie międzynarodowym publicznym

W czasach, gdy budżety korporacji międzynarodowych przewyższają często budżety państw, suwerennych podmiotów prawa międzynarodowego publicznego, warto zastanowić się nad tym jak daleko biznes może wpływać na suwerenność tych państw. Z tego punktu widzenia tytuł tego newsa należy uznać za prowokacje.

Prawo spadkowe a nowe technologie

Niezwykle interesujący temat podjął na łamach Rzeczpospolitej Konrad Osajda: czy przyjmą się u nas wideotestamenty? Czy ustne oświadczenie woli spadkodawcy będzie nagrywane i później zarchiwizowane jako kaseta VHS czy nagranie cyfrowe na CD albo DVD? Nowe technologie mogą również wejść do oświadczeń sporządzanych mortis causa.

Sprzęt komputerowy: trudności w określeniu przedmiotu zamówienia

Wczoraj odbyła się Konferencja "Trudności w określeniu przedmiotu zamówienia przy zakupach sprzętu komputerowego". Konferencję zorganizowała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Brytyjskie rozwiązania: do sądu przez Sieć

Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało wraz z ambasadą brytyjską seminarium, w czasie którego stwierdzono, iż nasze ustawodawstwo pozwala już na przyjmowanie elektronicznych dokumentów (czyli, że obywatele teoretycznie mogą takie dokumenty składać). Wedle prasy: ma się to dokonać "być może" już w połowie przyszłego roku...

Znów o głosowaniu przez internet...

urna wyborcza z bluescreenemPrzypuszczono niezły szturm na prasę, by w społeczeństwie wzbudzić popyt na pozytywne myślenie o przeprowadzeniu wyborów poprzez internet. Skoro już ponad 60% uprawnionych nie realizuje swojego prawa do oddania głosów, wprowadźmy głosowanie przez internet, by do końca przejąć kontrolę nad procesem wyborczym. Proponują nam też regularną dawkę spamu przed kolejnymi wyborami, tak, by również państwo dołączyło do procederu wysyłania śmieciowych komunikatów, generowanych przez kandydujących.

Krajowa ewidencja systemów - wchodzi w życie rozporządzenie

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie sposobu prowadzenia oraz trybu dostarczania i udostępniania danych z Krajowej Ewidencji Systemów Teleinformatycznych i Rejestrów Publicznych (Dz. U. nr 200, poz. 1655).

Najczęściej poszukiwana pornografia z udziałem dzieci...

Przeglądanie logów serwisu internetowego to bardzo interesujące zajęcie. Co prawda 43% czytelników odwiedza ten serwis kierując się do niego bezpośrednio, jednak spora grupa osób trafiła tu dzięki wynikom wyszykiwania... Adresowi IP nie da się postawić zarzutów, a samo poszukiwanie to jeszcze nie przestępstwo, no ale.... Hasła, z którymi związanych zasobów poszukiwali, wzbudzają zadumę...

Internet a demokracja

W dniu 8 listopada odbędzie się spotkanie dyskusyjne poświęcone znaczeniu internetu dla systemu demokrytycznego. Czy Internet wygra z demokracją parlamentarną?

Miasta w internecie za 3 tygodnie

Za trzy tygodnie rusza kolejna edycja Konferencji "Miasta w Internecie" – dorocznego forum prezentacji problematyki modernizacji administracji publicznej z wykorzystaniem technologii komunikacji i informacji ICT. Tegoroczna edycja konferencji odbywa się pod hasłem: "Modernizacja administracji kluczowym czynnikiem reformy panstwa".

Prawica? Lewica? Nie ma sporu, bo nie ma programów!

Jeśli "lewica" to radykalny kierunek zrzeszający zwolenników radykalnych zmian społeczno-gospodarczych, zaś "prawica" to partia konserwatywna, stronnictwo zachowawcze, zastanawiam się jak ten klasyczny podział odnieść do zmian zachodzących w społeczeństwie nazywanym "informacyjnym"?