Nie unikniesz podatków

Nie unikniesz podatków

Podobno człowiek nie uniknie na pewno dwóch rzeczy: śmierci i podatków. To amerykańskie porzekadło zyskało komentatorów. Nieznany autor na przykład zauważył: "Ludzie porównują podatki do śmierci, ale to głupie porównanie. Śmierć podlega opodatkowaniu, za to podatki nie podlegają śmierci".

Prowadząc działalność gospodarczą regularnie odwiedzam Urząd Skarbowy. W czasie jednej z wizyt zrobiłem powyższe zdjęcie. Chwilę później strażnik powiedział mi, że nie mogę robić zdjęć w urzędzie, bo kierowniczka sobie nie życzy. Uznałem, że opublikowanie zdjęcia nie będzie szczególnie wykraczało poza zasady współżycia społecznego. A podatki faktycznie otaczają nas zewsząd. Interpretacje prawa podatkowego w sprawach indywidualnych stanowią ciekawą lekturę, zwłaszcza jeśli interpretacje w podobnych sprawach są różne. Ulgi na "dostęp do internetu" wzbudziły wiele zainteresowania społecznego, a także były powodem politycznego wzywania do ataków DDoS na infrastrukturę teleinformatyczną urzędów. Faktury elektroniczne to temat rzeka. Wszystko to i nieco więcej związane jest z podatkami.

Odwiedź dział "podatki" niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>