Internet a demokracja
W dniu 8 listopada odbędzie się spotkanie dyskusyjne poświęcone znaczeniu internetu dla systemu demokrytycznego. Czy Internet wygra z demokracją parlamentarną?
Spotkanie odbędzie się we wtorek 8.11.2005 o godz 17:00. Miejsce to Warszawa, sala Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul.Zgoda 11 VI piętro). Wstęp wolny.
Jednym z inicjatorów spotkania jest Zbigniew Lisiecki ze stowarzyszenia Inicjatywa '33'. W swoim tekście Czy Internet wygra z demokracją parlamentarną? opublikowanym również w Kontratekstach pisze on: "Czy e-demokracja zastępująca demokrację parlamentarną to utopia? Z pewnością także ten model decydowania o sprawach społecznych będzie miał swoje nienaprawialne wady, najprawdopodobniej jak w przypadku parlamentaryzmu „poślizgniemy” się gdzieś na ludzkiej socjologii, ponieważ zabraknie nam dla niej właściwych pojęć. Jednak jest e-demokracja o wiele bliższa ludzkiej naturze, wydaje się koniecznością w obliczu ważkich decyzji, przed którymi stoimy, i co najważniejsze rezygnacja z niej oznacza tylko zdobycie władzy przez jej wykoślawioną parodię w TV".
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>