Webmaster ma kontrolować dostawcę usług

Wyższy Regionalny Sąd w Kolonii orzekł, że twórca strony www (website operator), której rozpowszechnianie lub rozpowszechnianie niektórych części strony zostało zakazane zakazem sądowym w postępowaniu przedwstępnym, poza obowiązkiem zmiany zawartości strony, zobowiązany jest również do dopilnowania, by dostawca usług internetowych (ISP) umożliwił dostęp tylko do nowej wersji prezentacji www (stron).

Zdaniem sądu - fakt braku takiego działania (kontroli dostawcy usług internetowych) oraz to, że stara wersja prezentacji www (która została zakazana przez sąd) jest nadal dostępna na serwerze dostawcy usług internetowych - jest postępowaniem niedbałym, które może powodować wymierzenie grzywny w związku z niewywiązywaniem się z zarządzeń sądu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>