CBA sprawdza fundamenty nowego ministerstwa

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontrolują zamówienia z wolnej ręki, których udzieliło Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Media mówią o kontroli w "byłym MSWiA", aczkolwiek takiego ministerstwa już nie ma, za to mamy dwa: MSW i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Informatyzacja znalazła się w nowopowstałym ministerstwie, którego szefem został min. Michał Boni (por. Zatem powstanie Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji). Kontrola CBA może ponoć potrwać nawet 3 miesiące. To prawdopodobnie nie ułatwi ministrowi Boniemu zadań, ale może wyjaśnienie tej sprawy oraz wyciągnięcie wniosków pozwoli ruszyć z nowym wiatrem w żaglach z projektami informatycznymi w administracji publicznej?

Materiał na temat kontroli opublikowano w TVN24.pl: CBA kontroluje dawne MSWiA. Jest też tekst w Newsweeku: Będą kolejne zatrzymania? CBA kontroluje przetargi informatyczne MSWiA. W październiku już media informowały o zatrzymaniach, np. RMF: Wnioski o areszt dla dwóch osób zatrzymanych przez CBA. W tym ostatnim źródle czytaliśmy m.in.:

Zarzuty przyjmowania i wręczania ponad 200 tys. zł łapówek, niedopełnienia obowiązków oraz ukrywania środków płatniczych usłyszało sześć osób, w tym dwóch byłych dyrektorów MSWiA zatrzymanych w środę przez CBA. Do sądu wysłano wnioski o aresztowanie dwóch z nich. Za przyjmowanie i wręczanie łapówek grozi im nawet do 12 lat więzienia.

Teraz dowiadujemy się, że CBA sprawdza inne zamówienia publiczne i chce ustalić, czy były przesłanki do udzielenia zamówień z wolnej ręki. TVN24.pl podsumowuje:

Według ustaleń CBA i prokuratury Andrzej M. miał przyjąć łapówkę w związku z projektem "Zintegrowana, wielousługowa Platforma komunikacyjna policji z funkcją e-usługi dla obywateli i przedsiębiorców", współfinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Na stronie CBA opublikowano komunikat pt. Kontrola w CPI MSWiA, a w nim:

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło doraźną kontrolę w Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kontrola została zarządzona przez Szefa CBA Pawła Wojtunika. Przewidziana jest na trzy miesiące. Została wszczęta 2 grudnia i potrwa do 2 marca przyszłego roku. Postępowanie dotyczy wybranych procedur zamówień publicznych udzielonych w trybie zamówienia z wolnej ręki. Badane są także podstawy wyboru tego trybu.

Po zakończeniu czynności Biuro będzie mogło poinformować o wynikach kontroli.

Materiały na podobny temat gromadzę w działach informatyzacja oraz zamówienia publiczne niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>