Sprawy o unieważnienie patentów na kodowanie obrazu i konwersję słów
Patrzę sobie na wokandę spraw wyznaczonych w Urzędzie Patentowym RP w trybie spornym na jutro (7 grudnia 2011 r.) i widzę coś interesującego, a mianowicie cztery sprawy o unieważnienie patentów - jak sądzę "software-owych" (to chyba jest przedmiotem sporu?). Jutro zatem sprawa Digi Pres Group Sp. z o.o. Łomianki przeciwko SONY CORPORATION, Tokio Japonia o unieważnienie patentu nr: 181392 na wynalazek pt: "Sposób i urządzenie kodujące obraz filmowy" w części Pat- 181392 (to o 8:30) i jest też druga sprawa związana z tym samym patentem, ale tu patent podważa DIGIREC S.A. Rybnik (o 09:30). Jest sprawa Digi Pres Group Sp. z o.o. Łomianki przeciwko KONINKLIJKE PHILIPS ELECTRONICS N.V., Eindhoven, Holandia o unieważnienie patentu nr: 183099 na wynalazek pt: "Sposób konwersji ciągu m-bitowych słów informacji do postaci sygnału modulowanego, urządzenie kodujące i nośnik zapisu" w części Pat-183099 (o 10:00) i - podobnie jak wcześniej - jest druga sprawa związana z tym patentem, ale podważa go DIGIREC S.A. Rybnik (o 11:00). Jestem ciekawy, jaki będzie wynik tych spraw. Być może ktoś mógłby wybrać się i przygotować relacje?
Wokanda spraw wyznaczonych w Urzędzie Patentowym RP w trybie spornym (PDF) dostępna jest na stronach Urzędu Patentowego RP (zob. również: Wokandy zawierające sesje spraw przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium Orzekające ds. Spornych Urzędu Patentowego RP).
Temat wydaje się ciekawy, zwłaszcza, gdy przeczyta się zastrzeżenia patentowe w ww. sprawach, a także wówczas, gdy uwzględni się art. 28 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej. Na mocy tego przepisu za wynalazki, w rozumieniu art. 24 ustawy, nie uważa się w szczególności programów do maszyn cyfrowych. W sprawach o unieważnienie patentów, o których wyżej, mowa jest o kodowaniu obrazu filmowego i o konwersji ciągu m-bitowych słów informacji do postaci sygnału modulowanego. Pewnie da się to zrobić w sposób "analogowy", ale najwyraźniej ktoś uznał, że warto się tym patentom przyjrzeć.
Zachęcam do lektury opisów patentowych w ww. sprawach (do znalezienia przez serwer publikacji UPRP):
- Opis patentowy PL181392 - Sposób i urządzenie kodujące obraz filmowy (PDF)
- Opis patentowy PL183099 - Sposób konwersji ciągu mbitowych słów informacji do postaci sygnału modulowanego, urządzenie kodujące i nośnik zapisu (PDF)
Gdyby ktoś się wybierał posłuchać, to chętnie przeczytam komentarz na temat przebiegu tych rozpraw (akurat mam inne obowiązki w tym czasie i sam nie będę mógł się wybrać).
Podobne materiały gromadzę w dziale patenty niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
unieważnienie patentów
Witam,
Niestety na tych rozprawach niewiele się zdarzyło. Uprawnieni z patentów złożyli szereg wniosków mających na celu wydłużenie postępowania. Następne terminy wyznaczone zostały przez UP na początek lutego 2011 jeśli chodzi o Sony. Na 16 lutego 2011 wyznaczona została rozprawa w sprawie wniosku o unieważnienie patentu 183099 ( Philips ). Jeśli mam Pan ochotę napisać artykuł na ten temat służę kompletną dokumentacją. Wszystkie unieważniane przez nas patenty w/g twierdzeń uprawnionych są niezbędne do produkcji płyt DVD a podstawą do unieważnienia jest brak charakteru technicznego wynalazku, który w związku z tym jest niepatentowany bo nie spełnia wymagań wynikających z ustawy o własności przemysłowej.
Pozdrawiam
Adam Kalata
Prokurent
Digi Pres Group sp zoo
Kuriozalny patent Sony
na Telecine/pulldown ( http://en.wikipedia.org/wiki/Telecine )ktory jak mi sie wydaje (mam nadzieje) jest zupelnie nie uzywany w Polsce - co wiecej wskazane przez Sony rozwiazanie zaklada uzywanie otwartej skewencji GOP - wystarczy nie uzywac pulldown oraz ustawic enkoder MPEG-2 na clossed GOP by wspomniany patent Sony nie mial zastosowania w Polsce.
(uzywamy standardu 25/50fps a nie 29.97/59,94 jak w USA gdzie pulldown jest uzyteczny by skonwertowac film z 23.976 na 29.97fps) Zalecana metoda konwersji filmow w Polsce jest przyspieszenie filmu z 24 fps na 25 fps.
http://documentation.apple.com/en/compressor/usermanual/index.html#chapter=18%26section=5%26tasks=true
Co do patentu Philips to opisuje on modulacje EFM+ uzywana na plytach DVD i bedaca integralna czescia technologi DVD.
http://en.wikipedia.org/wiki/Eight-to-fourteen_modulation#EFMPlus
Nie wroze szansy na obalenie zasadnosci tego patentu.