Świadomość infrastruktury na przykładzie meta-danych serwisu prezydent.pl

fragment zrzutu ekranu pokazujący meta dane strony prezydent.plCiesząc się z faktu, że Prezydent RP Bronisław Komorowski powołał właśnie Łukasza Bojarskiego w skład Krajowej Rady Sądownictwa, zastanawiam się, kiedy zostaną zaktualizowane prezydenckie zasoby internetowe. Dziś na stronie prezydent.pl "widać" takie elementy, jak "Prezydent.pl w telefonie", "mapa serwisu", informację o tym, że w oknie przeglądarki pojawia się "Oficjalna strona Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej". Ale niektóre "meta dane" stron w tym serwisie, na które - najwyraźniej - nie zwrócono jeszcze uwagi, ujawniają następujące informacje: "prezydent, lech kaczyński, prezydent polski, prezydent rzeczypospolitej polskiej, prezydent kaczyński, prezydent lech kaczyński, president of poland, president of the republic of poland, głowa państwa, kaczyński, kaczynski, informacje...

Ostatnio sporo czasu poświęcam na pracę, zatem nie wiem nawet, czy Prezydent Komorowski powołał już - co zapowiadał w czasie kampanii wyborczej - pełnomocnika ds społeczeństwa informacyjnego (por. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej ds społeczeństwa informacyjnego). Być może zadaniem takiego pełnomocnika byłoby uwrażliwianie administracji prezydenckiej na działanie infrastruktury teleinformatycznej, w szczególności internetu.

W meta danych strony Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezydenta już zmieniono meta dane. Można tam znaleźć:

meta name="Keywords" content="prezydent, prezydent polski, prezydent rzeczypospolitej polskiej, prezydent komorowski, prezydent rp, prezydent bronisław komorowski, bronisław komorowski, bronislaw komorowski, komorowski, president of poland, president of the republic of poland, głowa państwa, hymn, mazurek dąbrowskiego, pierwsza dama, anna komorowska, pierwsza dama anna komorowska, małżonka prezydenta, malzonka prezydenta, państwo komorowscy, kancelaria prezydenta, kancelaria prezydenta rp, kprp, pałac prezydencki, belweder"

Podobnie jest ze stronę główną "serwisu własnego" prezydent.pl. Ale już na "podstronach" tego serwisu znajdujemy dane niezaktualizowane.

Można tam znaleźć np.:

meta name="Description" content="Najnowsze informacje - Prezydent RP Lech Kaczyński. Oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego."

Można również znaleźć przywołane we wstępie słowa kluczowe:

Źródło strony internetowej serwisu prezydent.pl z meta danymi notatki o powołaniu Łukasza Bojarskiego w skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Źródło strony internetowej serwisu prezydent.pl z meta danymi notatki o powołaniu Łukasza Bojarskiego w skład Krajowej Rady Sądownictwa. Zakładam, że to po prostu nieuwaga, nie zaś świadoma chęć pozycjonowania strony prezydenckiej w ramach działań SEO. Być może wystarczy zmodyfikować szablon do tworzenia "nowych stron", jeśli ten serwis opiera się na "ręcznym" dodawaniu notatek.

W tekście Metatagi odchodzą, a orzeczenia przychodzą pisałem:

Sąd Okręgowy w Warszawie, XXII Wydziału Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych, wydał wyrok (sygn. XXII GWzt 8/09), w którym uznał, że użycie w meta name cudzych znaków towarowych jest - na gruncie ocenianej sprawy - naruszeniem praw do wspólnotowych znaków towarowych oraz czynem nieuczciwej konkurencji.

Użycie cudzego nazwiska mogłoby być pewnie uznane za naruszenie lub zagrożenie dóbr osobistych.

Łukaszowi gratuluję nominacji. Czytelnicy tego serwisu mogli poznać Łukasza m.in. z nagrań wystąpień w czasie konferencji poświęconej problematyce dostępu do pomocy i informacji prawnej (por. Po konferencji "Dostęp do pomocy i informacji prawnej" (wideo)). Odnośnie strony prezydenckiej zastanawiam się czy w publicznej administracji kiedyś zwiększy się świadomość własnej infrastruktury oraz co można zrobić, by ten proces przyspieszyć.

Przeczytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Już zmienili!

Masz przebicie!
Pół roku nikt palcem nie kiwnął a teraz - myk, ledwie parę godzin i zrobione :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>