Uwagi do serwisu prezydent.pl

Z racji tego, iż dziś w telewizji TVN ogłoszono, iż zespół przygotowujący strony znajdujące się pod domeną prezydent.pl oczekuje komentarzy do nowej witryny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - odpowiadam na apel, przedstawiając poniżej swoje uwagi. To się już staje taką tradycją niniejszego serwisu, że przedstawiam w nim uwagi do kolejnych serwisów Prezydenta RP. Po prostu zależy mi na tym, by serwis Głowy mojego państwa był przyjazny obywatelom, a nade wszystko, by nie miał błędów.

Zacznijmy od tego, że witryna sprawia wrażenie przejrzystej i estetycznej, ale dopiero po obejrzeniu całości zamierzeń autorów. Nie każdemu będzie to dane, gdyż strona zrobiona jest w taki sposób, jakby jej autor zakładał, iż wszyscy użytkownicy korzystają z monitorów plazmowych o większej rozdzielczości. Siłą rzeczy karani są obywatele, którzy - podobnie jak ja - korzystają ze sprzętu o mniej wysublimowanej cenie, ale również sprawnych, a pokazujących obraz w rozdzielczości 800x600.

W moim laptopiku (a proszę mi wierzyć – nie tylko u mnie) serwis prezydenta wygląda w sposób następujący:

screenshot serwisu prezydenta - co zobaczy obywatel

Nie sądzę, żeby Prezydent chciał mnie szczególnie zniechęcić do odwiedzania swojego serwisu, zakładam jedynie, że to drobna usterka (chociaż powtarzająca się w kolejnych serwisach), którą webmaster szybko poprawi. Należy robić strony w taki sposób, by były czytelne niezależnie od medium, którego się używa. Warto pamiętać o oddzieleniu treści strony od formy jej prezentacji. Jeśli będzie się tak robiło serwisy - będą one czytelne zarówno na plaźmie o przekątnej dwa metry, w moim laptopie, w rozdzielczości 800x600, ale też w telefonie komórkowym.

Podobny problem miał serwis poprzedniego prezydenta, co można zobaczyć w newsie z zeszłego roku (prawie z końca kwietnia, więc mamy rocznicę) pt. Co zobaczy obywatel?. Nowy serwis (ten, który komentuje obecnie) jest właściwie jedynie "skórką" włożoną na poprzedni system. Widać to po strukturze adresowej, ale nie tylko. Wniosek z tego taki, że nie powinienem komentować silnika, a tylko design, poprawność warstwy HTML i CSS... To mi trochę zawęża obszar działania. Słysząc prośbę o komentowanie "nowego serwisu" Prezydenta myślałem, że wreszcie ktoś postawił tam jakiś silnik z prawdziwego zdarzenia... No ale zobaczmy na co jeszcze zwróciłbym uwagę, gdybym sam nadzorował prace webmasterów tego serwisu.

screenshot serwisu prezydenta - próbki webmasterki z 2004 roku

Niestety wciąż dostępne są w nowym serwisie próbki niedokończonej twórczości webmasterskiej z 2004 roku.

Możemy się jednak cieszyć, gdyż na razie nie odkryłem możliwości wykorzystania serwisu prezydenckiego w taki sposób jak wykorzystali go kibice Pogoni Szczecin z okazji wejścia polski do Unii Europejskiej. Co prawda dziś łatwo doprowadzić do tego, że strona nie będzie miała wcale treści (zatem - jak mi się wydaje - to kwestia czasu, by dojść do tego jakimi parametrami umieścić treść na stronie).

screenshot serwisu prezydenta - pusta treść wiadomości

Serwis Prezydenta w obecnym kształcie jest wrażliwy na parametry podawane mu w URL, a w przypadku braku zasobu winien wskazywać błąd 404 (brak zasobu), ew. błąd 403 (brak uprawnień do obejrzenia zasobu)

screenshot serwisu prezydenta - szablon poprzedniej wersji

W domenie prezydent.pl nadal dostępny jest szablon poprzedniej wersji serwisu, a łatwo go znaleźć wykorzystując do tego udostępnioną w serwisie wyszukiwarkę i zadając jej jakieś pytanie.

Co do stylów - po wyłączeniu arkuszy stylów CSS (Cascading Style Sheets) strona się rozjeżdża. Dalej. Umieszczone w serwisie grafiki niestety nie mają parametrów ALT, zatem osoba niewidoma może całkowicie stracić orientację, zresztą nie tylko ona:

screenshot serwisu prezydenta - brak grafik

Wykorzystano grafiki do konstrukcji layoutu, nie nadano im parametru ALT, w efekcie może to dezorientować wszystkie osoby, które pracują w trybie tekstowym, mają wyłączone prezentowanie grafik, lub po prostu nie widzą tych grafik. Przeczytaj felieton: Internet? Nie widzę problemów!

Twórca strony w nagłówku dokumentu zadeklarował, iż będzie tworzył go w HTML 4.01 Transitional, jednak nie udało mu się sprostać temu zadaniu. Proste sprawdzenie walidacji wskazuje, iż strona nie jest poprawnie zrobiona (This page is not valid), a konkretnie wykazuje 131 błędów. Wypadałoby, by serwis Prezydenta RP był zgodny z zadeklarowanym - wszak przez samego twórcę strony - standardem. Błędy (a dokładnie 1426 błędów) mają również wykorzystywane w serwisie arkusze stylów. Poprawiając je warto sprawdzać dostępnymi narzędziami efekty swojej pracy.

Idźmy dalej. Jeśli ktoś nie używa (np. z przyczyn bezpieczeństwa) JavaScriptu, to niestety niektórych zasobów Prezydenta nie będzie mógł odwiedzić. Po co stosować takie rozwiązania jak javascript:%20document.portal.submit();?

Serwis nie przechodzi podstawowego sprawdzenia efektów walidacji w zakresie dostępności zasobów (Web Content Accessibility), co wynika po części z sygnalizowanych wcześniej błędów, a co widać w wygenerowanym specjalnie dla tej stronie raporcie.

Strona waży trochę zbyt dużo jak na zgromadzone i zaprezentowane tam treści. Na razie cała strona waży 393913 bytów (czyli 3 razy więcej niż strona główna serwisu prawo.vagla.pl, która - nota bene - również jest jeszcze zbyt duża i zastanawiam się, jak ją odchudzić). Objętość strony Prezydenta oznacza, że z wykorzystaniem modemu 56K strona główna Głowy państwa będzie się wczytywała 78.71 sekund. Ktoś musi mieć sporo cierpliwości, by czekać tak długo (w moim przypadku będzie czekał 28.35 sekund, co właśnie mnie martwi i czemu będę starał się przeciwdziałać, a przecież nie jestem Prezydentem, któremu powinno zależeć na wszystkich obywatelach, nie tylko tych korzystających z dwumegowych łączy). Być może warto zoptymalizować nieco grafikę (a części się w ogóle pozbyć - grafika to 283374 bytów strony Prezydenta)?

Myślę, że strona Prezydenta potrzebuje jeszcze trochę pracy, bym rzeczywiście mógł czuć się dumnym obywatelem kraju dysponującego taką wizytówką. Gdybym był odpowiedzialny za przygotowanie strony Głowy państwa (a także każdej innej strony) to w tej postaci bym jej nie przyjął jako ukończonego dzieła. Ale jest nad czym pracować i przy odrobinie wysiłku będzie ok.

Czytaj również w niniejszym serwisie:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

wedle stanu na dziś 07.05

W ogóle nic tam nie widać.
Przekierowuje na jakąś pustą stronę:
http://prezydent.pl/x.node?id=82

Albo ktoś się przejął VaGli uwagami
albo crackerzy już złamali.

Bylbym zaskoczony, aczkolwiek...

Nie przypuszczam, by brak strony Prezydenta RP w dniu dzisiejszym był wynikiem mojej analizy. Fakt faktem - zgodnie z sugestią przedstawioną przez dziennikarza w programie telewizyjnym - przesłałem swoje uwagi webmasterowi witryny. Wcześniejsze tego typu listy nie przynosiły bardziej znaczących efektów (chociaż uważam - być może niesłusznie - za swój mały sukcesik, iż przerejestrowano w swoim czasie domenę „prezydent.pl” z prywatnej osoby na Kancelarię Prezydenta RP, co odbyło się w chwili gdy kończyłem przygotowywać do druku swoją książkę i pokazałem rozdział poświęcony domenom kilku osobom, a być może był to zupełny przypadek i zbieg okoliczności...).

Odnośnie aktualnego stanu witryny pod domeną prezydent.pl być może właśnie toczą się tam prace konserwacyjne, a być może nie. W każdym razie - skoro jest przekierowanie, to znaczy, że jakiś silnik tam działa (albo to .htaccess jedynie z błędnym wskazaniem nieistniejącego zasobu). Zobaczymy. Myślę, że warto dać szansę zespołowi Kancelarii Prezydenta. To czym się opiekują (witryna) stanowi wizytówkę mojego kraju w globalnej Sieci. Chciałbym móc się czuć z niej dumny - i wierzę, że będę się tak czuł.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Zadziała dopiero z www.

Zadziała dopiero z www. przed domeną...
A pod Operą - odcina P.Prezydentowi pół głowy... (żadnych skojarzeń, proszę)

Ad. WWW - no i nadal nikt teg

Ad. WWW - no i nadal nikt tego nie poprawił. (swego czasu była inicjatywa www. is deprecated lecz chyba umarła śmiercią naturalną)
A tak trochę nie na temat...
Nie tak dawno skorzystałem z możliwości wysłania maila (??? hmm, raczej informacji przez formularz) do Ministerstwa Gospodarki, zwracając drobną uwagę, że prezentują ludności odnośniki do ustaw sprzed kilku lat (odnośnie dostępu do informacji publicznej) i drobnej literówki (pokręcone numery artykułów w tekście) i zero odzewu, mimo koniecznośni podania pełnych danych adresowych i wszystkiego innego co wymagają w ichnim formularzu, nawet system nie raczył wysłać potwierdzenia dostarczenia informacji na podanego e -maila:/

To ja może dopowiem

Dopowiem mianowicie, że webmaster strony pod domeną prezydent.pl odpowiedział na mój list i w tej odpowiedzi zapewnił, że pracują nad serwisem i zdają sobie sprawę z mankamentów... Ja zaś zapewniłem, że będę śledził ich poczynania i komentował na bieżąco ;)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>