Nareszcie ktoś zauważył i nagłośnił... komunikat o wydaleniu z kraju kibiców

Naprawdę czasami to już niewiadomo, czy zgłaszać takie dziury administracji czy nie. Istnieje prawdopodobieństwo, że nikt nie czyta maili kierowanych na adresy administracyjne (takie jak webmaster@nazwa.gov.pl) administracji publicznej... Więc czasami trzeba coś z grubej rury zrobić... Chodzi o dziury w serwisie Prezydenta RP.

Na nietypowy żart zdecydowali się kibice Pogoni Szczecin, którzy wykorzystując lukę w konstrukcji serwisu (dało się sterować treścią z poziomu URLa) zamieścili tam oryginalnie brzmiące słowa skierowane do kibiców Lecha Poznań (a wszysko utrzymane w poetyce serwisu prezydenta):

Wszyscy obywatele będący kibicami Lecha Poznań zostaną wydaleni z kraju w ciągu najbliższych trzech dni. Jest to kolejny krok w stronę dostosowania praw obowiązujących w Unii Europejskiej, do której Polska wchodzi już 1 maja 2004

Grunt to zabawa linkami, inkludami i składnią. Do analizy pozostawiam państwu link, który również niedwno jeszcze (9 marca, przed poprawieniem serwisu) działał i "pokazywał" w layoucie serwisu Prezydenta interesujące treści, w tym, grafikę.

Warto czasem "siedzieć na IRCu". Może warto postulować utworzenie w Polsce urzędu Wielkiego Webmastera (taki urząd jest w Wielkiej Brytanii). Osoba taka byłaby odpowiedzialna za serwisy administracji publicznej w Polsce, rozwijałaby je w duchu dostępności treści (WAI), etc... Do tego ministerstwo nie jest dobre.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>