Powyborcze tematy dla ministra kultury

Obok "informatyzacji" (por. Powyborcze tematy dla ministra właściwego ds informatyzacji) również kultura ma wiele tematów, które nowy minister właściwy w tych sprawach (kimkolwiek on będzie) mógłby się zainteresować. Oczywiście chodzi głównie o obszar związany z prawem autorskim, ale przecież nie tylko.

Prawo autorskie to m.in. kwestia stopniowego ograniczania dozwolonego użytku. Pytanie: czy nowy minister będzie zwolennikiem dalszego ograniczania korzystania przez społeczność z dóbr kultury, czy też może poczyni pewne kroki w kierunku zwiększenia gwarancji takiego korzystania? Na razie ograniczanie dozwolonego użytku popierane było argumentacją na rzecz ochrony słusznych praw twórców, ale świat idzie do przodu, więc może tu się pojawi jakieś stanowisko, które można będzie przybliżyć czytelnikom?

Jak wiadomo - ministerstwo kultury pracuje nad całościową nowelą ustawy. Warto zatem zadać pytanie o kierunki jakie przybiorą te prace pod kierownictwem nowego ministra? Czy w nowej ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych znajdą się jakieś postanowienia, które pozwolą np. zrzec się autorskich praw majątkowych (por. Zrzeczenie się autorskich praw majątkowych?)?

Można zadać też pytanie o kwestie działania organizacji zbiorowego zarządzania i ich pozycję w systemie prawnych RP. O tych tematach pisałem np. w tekście OZZ'ty wciąż pod lupą UOKiK..., Ustalenie prawa w relacjach z OZZ - pytanie do Sądu Najwyższego, ale też wcześniej relacjonowałem wymianę listów z KOPIPOL-em w mojej własnej sprawie (por. Otrzymałem odpowiedź z KOPIPOL'u, Pytania o możliwości uzyskania wynagrodzenia autorskiego czyli list do stowarzyszenia KOPIPOL). Nie można zapominać, że twórcą się jest niezależnie od spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych, więc - tak naprawdę - Na świecie są miliardy twórców.

A ustawa o muzeach? Wikipedyści zastanawiają się czy wysłać do ministra pytanie w sprawie praktyk różnych muzeów, które to muzea ograniczają odwiedzającym robienie zdjęć, domagając się kasy (por. Wawel chroni prawa fotografów???). Co będzie się działo w tym obszarze w ministerstwie?

Prawo prasowe, to również kwestia godna uwagi i chociaż raczej dla ministra sprawiedliwości, to ministerstwo kultury też przecież będzie się zastanawiało nad tym, co zrobić z archaiczną ustawą. Wszak ostatnio w dziale prasa niniejszego serwisu pojawiło się zatrzęsienie tekstów związanych z licznymi procesami dotyczącymi rejestracji prasy, odpowiedzialności za materiał prasowy, etc. Jeśli prawo prasowe jest archaiczne, to może ktoś uzna, że warto wrócić do pomysłu utworzenia nowej ustawy medialnej. A przecież mamy kwestię konwergencji mediów. Czy w ministerstwie kultury pod nowym przewodnictwem będą aktualne tematy dotyczące przenikania się technologii komunikacji społecznej i pojawi się znów chęć regulowania przekazów wideo w internecie (por. Zawał WIPO Broadcasting Treaty, ale też Quo vadis Dwunasta Muzo? i Kto odpowiada w Polsce za neutralność technologiczną przyjmowanych norm prawnych? - bo chodzi również o problem regulatora na rynku IT, który działałby obok regulatora na rynku RTV i innego, działającego na rynku telekomunikacyjnym)? Nie ma chyba większości do zmiany Konstytucji, więc pozostanie - najpewniej - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale opinie nowego ministra kultury w tym zakresie również byłyby interesujące. Już się mówi o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji...

Co z kwestią egzemplarza obowiązkowego? Sprawę relacjonowałem w tekście Egzemplarz obowiązkowy: jeden, by wszystkie odnaleźć i w ciemności związać. OK. Wiadomo, że bardzo wielu wydawców nie przestrzega postanowień ustawy i nie przekazuje bibliotekom egzemplarzy obowiązkowych, minister zaś nie wydał rozporządzenia, które wyłączałoby internet ze spektrum zobowiązanych. A skoro o bibliotekach, to biblioteki "cyfrowe" to temat rzeka, ale również wiąże się ze strategią ministerstwa kultury. Jakie w tym względzie będzie miał zapatrywania przyszły minister?

Tematów jest więcej, czytelnicy może coś dopiszą?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Tematy Jarosława Lipszyca

VaGla's picture

Jarosław Lipszyc dodaje jeszcze inne tematy:

  • Co z dzielami, do ktorych prawa majatkowe ma Skarb Panstwa i gminy?
  • Sporzadzenie rejestru posiadaczy praw autorskich (wzorem amerykanskiego Copyright Office)?
  • Rozszerzenie zakresu dozwolonego uzytku dla ksiazek "out of print" (brak czynnego wykonywania praw autorskich)?
  • Popularyzacja wolnych licencji?
  • Obowiazek publikacji na wolnych licencjach dziel, ktore objete sa pomoca panstwa (stypendia tworcze, granty, etc.)?

A po jabberze jeszcze:

  • obowiazek stosowania otwartych formatow w publikacjach finansowanych przez panstwo (casus iTVP)
  • obowiazek publikacji w duchu open access utworow powstalych dzieki stypendiom panstwa (jako jeden z warunkow przyznania stypendiow)
  • preferencja wolnego licencjonowania przy przyznawaniu dotacji organizacjom pozarzadowym

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

wyzbycie się praw autorskich

Głupio tak po Tobie powtarzać, ale umożliwienie wyzbycia się praw autorskich (http://prawo.vagla.pl/node/7424) byłoby arcymile widziane. Do zwykłych utworów artystycznych sprawa odrobinę łatwiejsza, a do oprogramowania komputerowego, żeby takie wyzbycie skutkowało nie ponoszeniem odpowiedzialności za to, co ktoś sobie zrobi naszym oprogramowaniem "podniesionym z ziemi".

Ponad 2000 znaków na forum

VaGla's picture

Z racji tego, że zwrócono mi uwagę na "forum" na stronie Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - spróbowałem tam umieścić komentarz. Mechanizm forum zasygnalizował, że można tam opublikować treść, która ma nie więcej niż 2000 znaków. Skoro tak, to pomyślałem, że tą treść, którą chciałem opublikować pod tekstem jednego z forumowiczów umieszczę w tym wątku, w swoim serwisie.

Chciałem odpisać pod komentarzem Marcina Sawicza, który znajduje się na forum serwisu aktualnego ministra kultury. A treść odpowiedzi miała mieć treść:

Skoro mój serwis został tu polecony, to biorąc pod uwagę zagadnienia, którymi interesuje się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz tematykę powyższej notatki, należałoby raczej wskazać adres:

http://prawo.vagla.pl/prawo_autorskie

Tam też 600 tekstów (sic!), doniesień i komentarzy dotyczących prawa autorskiego, które zderza się z internetem.

Tam też m.in. korespondencja z KOPIPOLem (współadresowana również do poprzedniego Ministra Kultury, który nawet dekretował ten list na departament prawno-legislacyjny, jednak nie udało mi się wywołać reakcji, chociaż korespondencja ta wynikała z rozmowy z ministrem):

Pytania do KOPIPOL:
http://prawo.vagla.pl/node/7196

Odpowiedź:
http://prawo.vagla.pl/node/7274

Ciąg dalszy, bez ciągu dalszego:
http://prawo.vagla.pl/node/7340

Odnośnie postulatów, które już teraz można zrealizować: w dorocznym Raporcie dotyczącym przestrzegania Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych w Polsce za rok (kolejny), który to raport przedkłada Radzie Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie ma słowa o tym w jaki sposób Skarb Państwa wykorzystuje prawa autorskie, które przypadają mu w niektórych przypadkach. Warto byłoby się dowiedzieć jak Skarb Państwa korzysta z praw autorskich. Warto też dowiedzieć się czegoś na temat polityki rządu (której - jak się mogę zorientować - nie ma) w temacie praw autorskich do zasobów (utworów), które zostały wykonane (stworzone) za pieniądze publiczne i w celu realizacji zadań publicznych. Przykładem takiego braku polityki w tym zakresie jest logo Biuletynu Informacji Publicznej:

http://prawo.vagla.pl/node/7413

Tematów jest wiele i przypuszczam, że kadencji nie starczy nawet na zapoznanie się ze wszystkimi problemami, komentarzami i przemyśleniami. Dlatego może warto operować obrazami. Takim obrazem jest plan sytuacyjny budynków Sejmu RP, który wisi na stronie Sejmu:

http://sejm.gov.pl/listy/pytania.htm

Zgodnie z moją sugestią nota autorska (a plan jest mojego autorstwa) zawiera informacje "public domain", problem w tym, że w polskim systemie prawa nie można (bo nie ma ku temu żadnej drogi) zrzec się autorskich praw majątkowych:

http://prawo.vagla.pl/node/7424

I tak dalej, i tym podobne...

Z poważaniem
Piotr VaGla Waglowski
http://www.vagla.pl

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

zarobki w muzeum

czy przewidziana jest jakaś podwyżka dla najniżej zarabiających? tj.opiekunów ekspozycji, straży-mamy na rękę po odciągnięciach około850-900zł. kolejna inflacja zetnie nas z nóg, a w pracy poświęcamy całe dnie średnio od 8-18-c zy możemy spodziewać się jakiejś puli na podwyżki? z nadzieją--niżsi rangą muzealnicy z Krakowa

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>