Jedenasta Aula

logo spotkań Polska AulaOd pewnego czasu odbywają się w Warszawie spotkania pod nazwą Aula Polska. W czwartek odbyło się takie spotkanie, którego pretekstem było dziesięciolecie serwisu Slashdot. Slashdot był pretekstem, ale wystąpienia miały też charakter ogólnowspominkowy, gdyż 10 lat to kawał czasu. A na przykład wystąpienie Władka Majewskiego dotykało czasów znacznie wcześniejszych, bo czasów, w których pracowało się na maszynie dziurkującej karty perforowane, czasów pierwszych wydań Bajtka, walki o papier i podchodów cenzury. Już wtedy zawiązywały się pewne relacje sieciowe, chociaż Sieci (jaką znamy dziś) jeszcze wówczas w Polsce nie było. I ja miałem szansę zaprezentować swój serwis w pewnym, "autopornograficznym" wystąpieniu (co zostało zarejestrowane i udostępnione w YouTube).

Jak przeczytacie Państwo na uruchamianej właśnie stronie Auli: "Spotkania Aula Polska zostały zainicjowane w kwietniu 2007 roku przez Krzysztofa Kowalczyka i Artura Kurasińskiego jako odpowiedź na zapotrzebowanie spotkań grupy ludzi interesujących się nowymi technologiami ale również nauką i sztuką". Odbyło się już dziesięć spotkań, a właściwie to jedenaście, gdyż w czwartek (wczoraj) odbyło się właśnie owo jedenaste spotkanie. Jak wspomniałem - program tego spotkania nawiązywał do X-lecia serwisu Slashdot.

Krzysztof Kowalczyk uznał, że jest pewne podobieństwo pomiędzy serwisem prawo.vagla.pl i serwisem Slashdot. Ja się nieco oburzyłem, ale przyjąłem zaproszenie i zaprezentowałem swój własny pogląd na tę sprawę. Prezentację nazwałem tak: "Dlaczego serwisu prawo.vagla.pl nie można porównywać do serwisu Slashdot". Bo nie można tych dwóch serwisów porównywać, chociaż oba mają już 10 lat (obchodziłem dziesięciolecie serwisu VaGla.pl Prawo i Internet w styczniu 2007 roku).

Oba serwisy mają inną grupę docelową, inne zaplecze infrastrukturalne, organizacyjne, inne kategorie taxonomii, inną politykę publikacji materiałów i moderacji komentarzy (czyżbym jednak porównywał?). Mają też zupełnie inny zasięg rażenia (i chyba powstały i działają z innych powodów).

W przypadku Slashdota:

  • "News for nerds, stuff that matters" - grupa docelowa: osoby interesujące się naukami ścisłymi, informatyką czy grami komputerowymi. Wsparcie dla społeczności rozwijającej wolne oprogramowanie oparte na licencji GNU, kadry menedżerskiej działającej w nowych modelach, biznes globalny
  • YRO (Your Rights Online) jest tylko jedną (nie najważniejszą) częścią /.
  • taxonomia zbudowana głównie „produktowo” (nazwy firm, rozwiązań, gier, marek: np.. "America Online", "Debian", " Democrats", "Intel"...)
  • Krótkie notatki z linkami (ważniejsze są komentarze, które trzymają cały serwis); wielu autorów, system zgłaszania tematów
  • System moderacji komentarzy (nadawanie wagi komentarzom i określenie ich charakteru np. „(Score:4, Funny)” – możliwość filtrowania – komentatorzy ustalają „jak jest”

W przypadku VaGla.pl:

  • „Prawne aspekty społeczeństwa informacyjnego” – grupa docelowa: VaGla (sam jestem własną grupą docelową), grupa znajomych prawników, grupa nieznajomych prawników, "spadochroniarze" z Google, ludzie z „pewnymi problemami”, kilku dziennikarzy, czasem ludzie z administracji publicznej…
  • taxonomia: pokrywają się np. "edukacja" (Education), "gry" (Games), "sprzęt" (Hardware), "media", "patenty" (Patents), "prywatność" (Privacy), "bezpieczeństwo" (Security), "spam", "wymiar sprawiedliwości" (The Courts), "media" (The Media), "wirusy" (Worms) – ale tu zawsze „cięte" jest prawo
  • Coraz dłuższe notatki, materiały źródłowe; jeden autor
  • "Zamordyzm moderacyjny" komentarzy (ma być na temat i w zgodzie z pewnymi formami, nie ma zbyt wiele miejsca na „funny”)

W czasie prezentacji stwierdziłem też, że nie można "wypłynąć" w społeczeństwie globalnym z pewnymi ideami, jeśli publikuje się w "niszowym", bo polskim, języku.

Koronny argument dla postawionej w tytule mojej prezentacji tezy ilustruje poniższy wykres, wygenerowany przez serwis Alexa:

Wykres z serwisu Alexa.com, na którym znajduje się Daily Traffic Rank Trend serwisów (od góry): Onet.pl, Slashdot, eGospodarka.pl i VaGla.pl

Wykres z serwisu Alexa.com, na którym znajduje się Daily Traffic Rank Trend serwisów (wymieniam od góry): Onet.pl, Slashdot, eGospodarka.pl i VaGla.pl

Nie wiem. Może kogoś zainteresuje samo wystąpienie, które opublikowane jest w serwisie YouTube:


Prezentacja pt.: "Dlaczego serwisu prawo.vagla.pl nie można porównywać do serwisu Slashdot", wygłoszona w ramach spotkania Auli (25 października 2007)

Nagrałem jeszcze fragmenty bardzo fajnego wystąpienia Władka Majewskiego. Postaram się je w miarę szybko wrzucić do YouTube'owego "kanału".

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Fragmenty wystąpienia Władka

Zgodnie z obietnicą wrzuciłem do YouTube fragmenty wystąpienia Władka Majewskiego, który opowiadał niezwykle ciekawie o początkach tworzenia społeczności sieciowej. W tej historii mowa o latach siedemdziesiątych. Szkoda, że skończyło mi się miejsce na karcie.



--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Ewidentnie najlepsza Aula ze

Ewidentnie najlepsza Aula ze wszystkich na których byłem. I bardzo dobrze, że trwała półtorej godziny, nie pół. Fajnie, gdy ktoś ma coś do powiedzenia i opowiada, opowiada, opowiada. :-)

ps. pierwszy raz zostawiam tu komentarz i łomatko... CAPTCHA? U polskiego guru dostępności? No litości, Vagla...

ps2. za pierwszym razem nie udało mi się podać właściwego kodu...

Boty....

Nie uważam się guru dostępności. Ta graficzna CAPTCHA mnie dobija. Mam depresje, gdyż i mnie w testach nie udało się parę razy podać prawidłowego kodu. Teraz jest "matematyczne zadanie", ale boty przez to przechodzą. Mam doła. Alternatywa jest taka, że tylko zalogowani userzy mogliby dodawać komentarz (albo przejrzę raz jeszcze repozytorium Drupala, by znaleźć tam poprawiony moduł, albo ktoś napisze taki moduł dla Drupala, albo sam już nie wiem)...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

jeśli mogę coś dodać to

jeśli mogę coś dodać to polecam zainstalowanie skryptu antyspamowego Sblam! - http://sblam.com/
Gwarantuję, że po nim żaden bot nie napisze już żadnej wiadomości.

Pozdrawiam.

recaptcha

A może wdrożysz recaptchę? http://recaptcha.net/ Dotychczas miałem 99 % osobistej skuteczności z nią na innych stronach.

Apropos grupy docelowej

Chciałem zaprotestować, ponieważ zostałem właśnie wykopsany poza grupę docelową...
Jestem architektem i z omawianymi w tym serwisie sprawami zawodowo łączy mnie bardzo niewiele. Tym niemniej jestem jego regularnym czytelnikiem. Lubię wiedzieć jak wygląda i dokąd zmierza społeczeństwo - i tu znalazłem dobre źródło wiedzy na ten temat.
Dla mnie, i zapewne dla wielu innych czytelników, przekształcenie sie vagla.pl w serwis branżowy-prawniczy byłoby dużą stratą.

Protest przyjęty :)

To było zupełnie tak, umownie. Nie określam jakoś szczególnie grupy docelowej, zwłaszcza w sytuacji, w której uznaję, że w pierwszej kolejności ma się mnie podobać :) Proszę zatem nie czuć się "wykluczony". Proszę też nie uznawać powyższej "prezentacji" jako zapowiedzi jakichś przekształceń.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

A będzie VaGla po angielsku?

A będzie VaGla po angielsku?

Mam kłopoty z polskim

Mam kłopoty z polskim VaGlą, więc jakbym miał jeszcze przygotowywać w języku obcym to, z wysłowieniem czego mam często problem w języku ojczystym, to przegrzałby mi się bufor. Jak sądzę. Chociaż Tomek Rychlicki ciągnie serwis w dwóch językach.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>