Archiwum - Jun 2006

Reforma europejskich tele-regulacji

Komisja Europejska pragnie przeciwdziałać różnicom w sposobie wdrażania unijnego prawa przez krajowe instytucje regulujące. Komisarz ds. społeczeństwa informatycznego Viviane Reding zapowiedziała powstanie jedynego europejskiego urzędu, który zajmie się regulacją rynku telekomunikacyjnego. Komisja opublikowała również dokumenty przedstawiające założenia zmian dla pakietu łączności elektronicznej.

Amerykańska Senacka Komisja odrzuciła Net Neutrality

Amerykańska Senacka Komisja Handlu, Nauki i Transportu (Senate Committee on Commerce, Science and Transportation) odrzuciła projekt poprawek do tamtejszego prawa telekomunikacyjnego, które miały zagwarantować neutralność sieci telekomunikacyjnych. Wprowadzenie przepisów do projektu ustawy wymagało większości głosów, w głosowaniu padło 11 głosów za i tyleż samo przeciw. Poprawka nie zdobyła większości.

Obie francuskie izby przyjęły dziś DADVSI

Przyjęcie DADVSIDziś odbyło się głosowanie w sprawie ustawy DADVSI. Głosowanie odbyło się dzień przed przerwą wakacyjną francuskiego Parlamentu. Z nowej ustawy nikt nie jest zadowolony, ale wprowadza ona zasady zabezpieczania cyfrowych utworów za pomocą rozwiązań takich jak DRM. Socjaliści i Demokraci chcą oddać ustawę pod osąd francuskiego odpowiednika Trybunału Konstytucyjnego. Trwa ogólnoświatowa dyskusja na temat kształtu społeczeństwa informacyjnego (to raczej wojna, niż dyskusja)...

Znowu linki sponsorowane vs. znaki towarowe

motyw z produktów Louis VuittonZnów Google, znów linki sponsorowane prezentowane przy wynikach wyszukiwania, ale tym razem znak towarowy francuskiego przedsiębiorstwa Louis Vuitton (producenta ekskluzywnych produktów, w tym damskich torebek, ale też perfum, zegarków...). Sąd apelacyjny w Paryżu wydał w zeszłym tygodniu orzeczenie przychylając się do stanowiska sądu niższej instancji. Google przegrało. Znowu.

Hiszpania ogranicza dozwolony użytek osobisty

Flaga Hiszpanii z copyrightemRównież Hiszpania implementuje kontrowersyjną dyrektywę europejską 2001/29/WE (pisałem o tym w tekście DRM'owe notatki). Właśnie przyjęto tam nowelizację ustawy o prawie autorskim, która wprowadza opłaty od urządzeń reprograficznych i "czystych nośników" oraz reguluje cyfrową wymianę informacji – jak się wydaje – ograniczając dozwolony użytek osobisty...

Mówi się o dostępności i przyjaznej administracji

Komputer jest sprzętem pierwszej pomocy dla 62 proc. niesprawnych ruchowo, 50 proc. - słuchowo, 52 proc. - wzrokowo oraz 45 proc. niesprawnych intelektualnie - tak wynika z badań Research International Pentor. W Warszawie odbyła się konferencja pt. "Zwiększenie dostępności i użyteczności serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych". Temat dostępności zaczyna być dyskutowany publicznie. Dobrze.

E-maile w sprawie katowickiej tragedii

Okazuje się, że prezesi Międzynarodowych Targów Katowickich komentowali między sobą za pomocą poczty elektronicznej m.in. uginanie się dachu hali na kilka tygodni przed katastrofą. Prokuratura traktuje odzyskaną przez informatyków korespondencję elektroniczną jako dowód w toczącym się postępowaniu.

Czarna lista Beniamina

Niedawno odnotowałem podpisanie umowy pomiędzy Ministrem Edukacji a Katolickim Centrum Kultury, na mocy której wszystkie osoby fizyczne, szkoły i inne jednostki organizacyjne systemu oświaty będą miały dostęp do programu Beniamin. Dziś znamy już czarną listę Beniamina. Blokowane są takie słowa jak "blog", "blox", ale również "homiki pl" (trochę się rozczarowałem, że pod tą domeną nie ma nic o sympatycznych futrzakach, ale uznałem, że to dziwne, iż blokuje się homiki).

Tron (1982)

»

tronKomputerowy haker, twórca komputerowych gier został zwolniony z pracy w firmie, która powstała na fundamentach jego pomysłów. Chłopak dostaje się do firmy w poszukiwaniu dowodów autorstwa swoich pomysłów, ale zostaje zdematerializowany (za sprawą promienia testowanego lasera) i trafia do wnętrza komputera, a tam okazuje się, że wewnątrz (a także coraz bardziej na zewnątrz, bo stopniowo przejmuje kontrolę nad firmą w poszukiwaniu kolejnych zasobów pamięci) dyktatorskie rządy sprawuje program główny.

Idzie o tysiące złotych

"Haker" potrafił wykraść 650 tysięcy złotych z konta bankowego pewnego przedsiębiorstwa z siedzibą w Elblągu, a z konta klienta łódzkiego mBanku zniknęło około 400 tys. zł. Wcześniej znikały miliony, więc chyba jest lepiej niż wcześniej? Wszystko to spieszę donieść w największej tajemnicy.