Czarna lista Beniamina

Niedawno odnotowałem podpisanie umowy pomiędzy Ministrem Edukacji a Katolickim Centrum Kultury, na mocy której wszystkie osoby fizyczne, szkoły i inne jednostki organizacyjne systemu oświaty będą miały dostęp do programu Beniamin. Dziś znamy już czarną listę Beniamina. Blokowane są takie słowa jak "blog", "blox", ale również "homiki pl" (trochę się rozczarowałem, że pod tą domeną nie ma nic o sympatycznych futrzakach, ale uznałem, że to dziwne, iż blokuje się homiki).

Listy publikuje serwis pornel.net (pewnie też blokowany?). Wśród haseł na "liście gen" poza takimi, które mają zabarwienie pornograficzno-erotyczno-seksualne, znalazły się też takie jak (to tylko przykłady):

  • mam ukonczone 18 lat
  • narkotyki
  • blog
  • blox
  • cafe gazeta pl
  • homiki pl

Twórcy programu uznali, że należy blokować wszystko, co związane z homoseksualizmem („gejowski”, „gej”, „gejowska”). W pierwszym momencie myślałem, że homiki.pl to może coś o homikach, ale wszedłem sprawdzić, no i okazało się, że to również serwis poświęcony homoseksualizmowi. Na tej stronie zapoznałem się z historią niedawnego odwołania przez ministra - wicepremiera dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w związku z wydaniem polskiej wersji poradnika Rady Europy dla nauczycieli, gdzie w dziale "tolerancja" "Rada Europy zaproponowała przeprowadzanie dyskusji ze środowiskami LGBT". Pisze o tym Rzeczpospolita w tekście Czy decyzja ministra jest zgodna z prawem:

Powodem odwołania przez ministra edukacji narodowej dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli było "lansowanie zasady współpracy między środowiskami uczniowskimi a homoseksualnymi" (cytat za stroną internetową Ministerstwa Edukacji Narodowej), zawarte w podręczniku "Kompas - edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą". Podręcznik, opracowany pod auspicjami Rady Europy, traktował o prawach człowieka, znaczeniu wartości tolerancji i przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Do dzisiaj nie słyszałem nic o serwisie homiki.pl, hmmm... Zastanawiam się z kim rozmawiać, by wpisał "vagla pl" na listę blokowanych słów w takich programach do ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami. To przecież darmowa promocja.

Wracając do Beniamina - można również zablokować opcjonalnie (wybierając z listy) komunikatory, serwery poczty, serwery list dyskusyjnych (w tym niusy.onet.pl czy forum.gazeta.pl)... Ciekawy materiał do analizy.

Właśnie dlatego postulowałem w toczącej się dyskusji (przeczytaj: Zaczną filtrować dostęp w szkołach wraz z komentarzami pod tekstem) konieczność ujawnienia sposobu blokowania treści (zarówno algorytmu jak i ewentualnych haseł, które są blokowane; na razie znamy listę "zaszytych" i niekonfigurowalnych z poziomu programu haseł programu, algorytm działania nadal jest nieznany). Taki społeczny audyt jest w moim odczuciu koniecznym elementem systemu, jeśli przyjmie się, że blokowanie tego typu jest rozwiązaniem akceptowalnym. Nadal uważam, że stanowi jedynie pewną protezę, gdyż - jak powiedział jeden z dyskutantów (już teraz nie pamiętam gdzie to czytałem) – „nic nie zastąpi nauczyciela, który jest na lekcji obecny ciałem i duchem”.

Skąd znamy listę? Uzyskał ją Andrzej Licznierski-Godziuk, o czym można przeczytać na stronie sygnowanej jego nazwiskiem:

Napisałem dekoder i uzyskałem za jego pomocą jawną postać pliku konfiguracyjnego w formacie XML. Można w nim znaleźć listę blokowanych słów, adresów oraz numerów IP i portów - zależnie od ustawionych opcji blokowania. Odkodowaną listę w postaci przyjaznej człowiekowi opublikował porneL. Nie podejmuję się w tym dokumencie oceny słów kluczowych niejawnie blokowanych przez program, Czytelnik powinien zapoznać się z nimi sam oraz wyciągnie odpowiednie wnioski.

Przeczytaj również:

Warto może jeszcze odwołać się do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (to tak, na wszelki wypadek, bo może ktoś będzie tego szukał). Chociaż mamy generalny problem z tym, że ustawa co prawda reguluje w specjalny sposób sytuację programów komputerowych jako utworów (Rozdział 7 ustawy nosi tytuł "Przepisy szczególne dotyczące programów komputerowych"), to jednak odpowiedź na pytanie czym program komputerowy jest pozostawia raczej piśmiennictwie i orzeczeniom... W każdym razie ustawa przewiduje m.in.:

Art. 75. ust. 2. Nie wymaga zezwolenia uprawnionego:
(...)
2) obserwowanie, badanie i testowanie funkcjonowania programu komputerowego w celu poznania jego idei i zasad przez osobę posiadającą prawo korzystania z egzemplarza programu komputerowego, jeżeli, będąc do tych czynności upoważniona, dokonuje ona tego w trakcie wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania lub przechowywania programu komputerowego,

Ze strony Beniamin.pl:

Program Beniamin śledzi strony internetowe, które odwiedza użytkownik oraz jego działania w sieci, pod kątem dostępu do niepożądanych treści, na przykład stron o tematyce erotycznej. Program powstał pierwotnie z myślą o najmłodszych użytkownikach Internetu, jednak dzięki rozbudowanej konfiguracji może być również użyty w firmach i instytucjach, do aktywnego kontrolowania dostępu do sieci.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Sympatyczne futrzaki

Sympatyczne futrzaki nazywają się jednak trochę inaczej :->

Czyli trzeba uczyć algorytmy ortografii

Trzeba uczyć algorytmy ortografii i myślenia abstrakcyjnego, bo jeśli blokuje się dziś ciąg znaków 'homik' to blokuje się również '*homik' w szczególności 'chomik'. Tak samo jak w sytuacji, gdy blokuje się 'ass', to blokuje się też usembassy.gov... A co złego jest w serwisie chomiki.pl?
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Internet w kagańcu

Jeszcze kilka ładnych lat i ta nieskrępowana wolność której wielu z nas doświadcza w internecie będzie tematem wspomnień, którymi będziemy się dzielić z wnukami :)

Pamiętam czasy gimnazjum, kiedy to komputery były tak zawirusowane dzięki odwiedzaniu serwisów, które miały coś wspólnego z szeroko pojętym seksem, że pracowały albo bardzo wolno albo wogóle.

Dlatego też pomysł blokowania dostępu do pewnych stron jest moim zdaniem conajmniej:) dobry.

Pomijając nadająca się na dłuższą dyskusję kwestię blokowania stron środowisk homoseksualnych ze zdziwieniem odnoszę się do blokowania blogów. Dlaczego należy blokować blogi?

Warto przy okazji wspomnieć zachowanie autora zamieszania - ministra Giertycha, który wizytą w Jedwabnem pokazał, że niekoniecznie jest polskim Darthem Vaderem.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>