E-maile w sprawie katowickiej tragedii
Okazuje się, że prezesi Międzynarodowych Targów Katowickich komentowali między sobą za pomocą poczty elektronicznej m.in. uginanie się dachu hali na kilka tygodni przed katastrofą. Prokuratura traktuje odzyskaną przez informatyków korespondencję elektroniczną jako dowód w toczącym się postępowaniu.
O sprawie pisze Życie Warszawy w artykule "E-maile prezesów MTK dowodzą ich win" (przygotowanego na podstawie depeszy PAP). Czytamy tam m.in.:
Już na drugi dzień po katastrofie z 28 stycznia, w której zginęło 65 osób, prokuratura zaangażowała firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu danych. Do jej pracowników trafił zabezpieczony sprzęt komputerowy prezesów MTK. Trwającej dzień i noc pracy informatyków towarzyszył prokurator.
Na podstawie tych właśnie materiałów prokuratura twierdzi, że prezesi zdawali sobie sprawę z faktu, że z halą dzieje się coś złego. Cytowany jest również przedstawiciel komercyjnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych z nośników: "Wymieniali się nawet informacjami, co może im grozić, jeśli hala się zawali, paragrafami o katastrofie budowlanej".
O tragedii na Śląsku czytaj w Wikipedii:
Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich - 28 stycznia 2006 roku około godziny 17.15, podczas trwania wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonych na granicy Katowic i Chorzowa (województwo śląskie) .
W czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych, w tym około 13 cudzoziemców – Niemcy, Belgowie, Czesi, Słowak oraz Holender. Była to największa tego typu katastrofa we współczesnych dziejach Polski.
Przeczytaj również felietony: Różne historie twardych dysków oraz Archiwizacja oceanów informacji, a także notatki:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>