Spadek wskaźnika piractwa w Polsce z 59 do 58 procent...

Organizacja BSA opublikowała raport przygotowany przez IDC, z którego wynika, że 35 procent programów komputerowych instalowanych na całym świecie pochodzi z nielegalnych źródeł, zaś jeśli chodzi o Polskę - ponad połowa. Są też dane dotyczące strat z powodu "piractwa", które wzrosły w 2005 roku o 1,6 mld dolarów, osiągając 34,2 mld dolarów. W Polsce oszacowano je na 388 mln dolarów.

Omówienie raportu na stronach BSA:

Ponad jedna trzecia oprogramowania instalowanego w 2005 roku w komputerach typu PC na całym świecie była nielegalna. Mimo, że straty producentów oceniono na 34 miliardy dolarów, to jednak widoczna jest pozytywna zmiana w krajach rozwijających się – takich jak Brazylia, Chiny, Rosja, Indie i w regionach Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie polityka edukacyjna i skuteczna egzekucja prawa przynosi oczekiwane skutki.

W Polsce współczynnik piractwa w stosunku do poprzednich badań za rok 2004 jest niższy o 1%. Pomimo tego spadku Polska nadal pozostaje wiceliderem (za Grecją 64%) w niechlubnej klasyfikacji państw Unii Europejskiej o najwyższej stopie piractwa. „Dystans jaki dzieli nas do naszych południowych sąsiadów (Czechy – 40%) czy państw o podobnej wielkości (Hiszpania – 46%) pokazuje jak wiele jeszcze pracy czeka nas, by ochrona i poszanowanie własności intelektualnej w Polsce były na poziomie zbliżonym do średniej Unii Europejskiej (36%). Wierzę, że jest to możliwe w perspektywie kilku następnych lat pod warunkiem konsekwentnej współpracy rządu i organizacji pozarządowych oraz wspierania wzrostu świadomości społecznej” – konkluduje Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Na tle tego raportu warto przypomnieć, że oprogramowanie komputerowe wyłączone jest z przepisów o dozwolonym użytku osobistym (art. 23 ustawy).

Art. 77. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Do programów komputerowych nie stosuje się przepisów art. 16 pkt 3-5, art. 20, art. 23, art. 231, art. 27, art. 28, art. 30, art. 331-335, art. 49 ust. 2, art. 56, art. 60 i art. 62.

Cóż jeszcze warto powiedzieć, może to, iż warto pomyśleć o korzystaniu z oprogramowania na jednej z wolnych licencji. Zamienniki dla zamkniętego oprogramowania można znaleźć np. w tabeli opublikowanej na stronach zwolenników Wolnego Oprogramowania. Tabela pochodzi z 2003 roku. Szanowni Państwo (tak, tak, są też kobiety - zwolenniczki wolnego oprogramowania), może byście zaktualizowali tę tabelę? (Chociaż znalazłem tam zarówno GIMP'a jak i Sodipodi).

Warto również zapoznać się z krytycznym komentarzem do samego raportu, o którym pisałem wyżej: Global software piracy losses: US$3- or $34-billion?, w którym wytyka się m.in. problem z niedoskonałą metodologią przeprowadzenia badania prowadzącego do uzyskania raportowanych wyników. Nate Anderson pisze: "IDC's formula is to take the amount of installed software around the world and then to subtract out the amount that was actually sold, which tells them how much software was pirated..."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>