Wyrok za Housewitz
Jest wyrok w sprawie niesmacznej "quasi reklamy" imprezy techno, o której pisałem w sierpniu zeszłego roku. Sąd w Rotterdamie skazał 23-letniego studenta - autora klipu (i odpowiedzialnego za jego publiczne rozpowszechnienie w internecie) na 40 dni prac społecznych.
Interia za PAP: "Prokurator zażądał za tę - według jego słów "szczególnie obrzydliwą machinację" - kary 60 dni pracy poprawczej, ale werdykt sądu zmniejszył jej wymiar o jedną trzecią. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że sprawca wyraźnie przekroczył granice swobody twórczej."
Są też inne, holenderskie źródła i komentarze:
Nie miałem żadnych problemów, by w Sieci znaleźć sam spot, który nadal w niej krąży.
Spot nadal dostępny jest w internecie. Powyżej prezentuję screenshot strony, która udostępnia różne zasoby wraz z klauzulą: "The following highly offensive video has been banned in several countries and its creator made to apologize. According to its charter, the FREE SPEECH COLLECTIVE archives information banned for any reason in any country on earth and makes it available to the internet citizens whose intellectual curiosity transcends the boundaries of political entities or their laws".
W czasie, gdy sprawa tego klipu "wypłynęła" w Polsce Wprost pisał (sierpień 2005):
Instytut Pamięci Narodowej skierował do prokuratury rejonowej Warszawa-Śródmieście wniosek o zbadanie, czy wykorzystanie zdjęć ofiar Auschwitz w holenderskiej reklamie imprezy techno jest przestępstwem.
"Oceniliśmy, że w sytuacji kiedy reklama jest dostępna na terenie kraju, polski wymiar sprawiedliwości powinien dokonać oceny prawno- karnej" - powiedział prokurator Komisji Głównej Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Antoni Kura.
Zaznaczył, że prokuratorzy Komisji uznali, że treść i odwołanie się do symboli "znieważa pamięć ofiar i sam obóz". Ocena prawno- karna tej reklamy nie leży jednak w gestii IPN, stąd wniosek do prokuratury.
Na i ja się teraz zastanawiam, czy wiadomo jak zakończyły się polskie postępowania? Nie mogłem w Sieci znaleźć niestety informacji na ten temat.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>