Akcja w sprawie Housewitz

Dziś mamy też dalszy ciąg sprawy spotu nazywanego przez media "Housewitz", o którym informowałem wczoraj. Otóż zareagowało nasze MSZ, a na holenderskich stronach już tego spotu nie ma. Dla wprawnego użytkownika internetu nie będzie jednak problemem dotarcie do niego.

Gazeta Wyborcza pisze za PAP: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest oburzone reklamą imprezy techno, umieszczoną na holenderskiej stronie internetowej, zawierającą zdjęcia z obozu Auschwitz- Birkenau. MSZ oczekuje od holenderskich władz usunięcia tej reklamy oraz wskazania i ukarania jej autora - poinformował w czwartek Tomasz Szeratics z Departamentu Systemu Informacji MSZ"

logo grupy roboczejOkazuje się, że resort zajął się tą sprawą już dwa tygodnie temu, kiedy powiadomił ambasadę RP w Hadze, zlecając jej odpowiednie działania interwencyjne. Następnie powiadomiono holenderski MSZ, Niderlandzki Komitet Oświęcimski, Fundację Anny Frank oraz Centrum Dokumentacji i Informacji o Izraelu.

We flashowym spocie "Housewitz" słowo to pojawia się na tle zdjęcia bramy wejściowej do niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau z wkomponowanym napisem "Tanzen Macht Frei" (Taniec czyni wolnym). Wykorzystano tam również zdjęcia ciał pomordowanych, zdjęcie komory gazowej...

screenshot ze spotuDziś już flashowego spotu się obejrzeć nie da (obok screenshot jednego z kadrów), przynajmniej nie pod adresem, który podawałem we wczorajszym newsie. No ale przecież zawsze można wykonać komendę 'housewitz filetype:swf' w Google... Z internetem to jest tak, że ciężko z niego usunąć raz opublikowaną informację...

Sam mam wątpliwości, czy umieszczać screenshoty w serwisie. Zdecydowałem, że umieszcze jeden z nich dla celów ilustracyjnych.

Na marginesie trzeba dodać, że W marcu 2005 roku Polska przejęła po Włoszech prezydencję nad pracami Grupy Roboczej do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem (Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance and Research)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>