Blokowanie połączeń na komórki

Telekomunikacja Polska S.A. miała obowiązek połączenia swojej sieci z Tele 2 i umożliwienia własnym abonentom korzystania z usług połączeń do sieci komórkowych, świadczonych przez Tele 2 - orzekł Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Sygn. akt XVII Amt 6/03) Wyrok nie jest prawomocny.

Gazeta Prawna relacjonuje wyrok: "Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie TP S.A., orzekając, że decyzja prezesa URTiP wydana została prawidłowo. Sąd uznał, że zarzuty TP S.A. są chybione, gdyż ta powinna była umożliwić swoim abonentom możliwość korzystania z połączeń do sieci komórkowych, za pośrednictwem Tele 2"

Rynek telekomunikacyjny w Polsce jest rynkiem regulowanym. Prawo telekomunikacyjne w inny sposób traktuje obowiązki operatora o znaczącej pozycji rynkowej. O ile w innych przypadkach, które opisywane bybły w tym serwisie, w szczególności w przypadku spamu i możliwości jego blokowania - możliwość decydowania o własnej infrastrukturze jest działaniem normlanym i związanym ze swobodą prowadzenia działalności gospodarczej - o tyle na rynku telekomunikacyjnym - nie wszystkie podmioty mają równą pozycję. Niektóre powinny udostępniać swoją infrastrukturę. By to jednak mogło nastąpić wymyślono, że oparatorzy będą zawierali ze sobą umowy, w których sprecyzowane będą wzajemne obowiązki (jak to w umowach zwykle bywa). O zawarcie takiej umowy Tele 2 Polska Sp. z o.o. zwróciła się do Telekomunikacji Polskiej S.A., ale się nie dogadali w przepisowe 90 dni, więc w sprawę został włączony również Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty... Ten zaś uregulował te stosunki między operatorami na własny sposób, a TPSA odwołało się od decyzji Prezesa URTiP (która zastąpiła postanowienia umowy, do której nie doszło).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>