MMS - nieobojętne zdjęcie z telefonu

PAP: Węgierski rzecznik praw obywatelskich Attila Peterfalvi ma wyjaśnić, czy użytkownicy telefonów komórkowych wyposażonych w cyfrowe aparaty fotograficzne mogą robić zdjęcia ludzi bez ich zgody.

Chodzi o reklamę namawiającą do robienia takich zdjęć osobom atrakcyjnym napotkanym przypadkowo: "Jeśli widzisz dobrze wyglądającą dziewczynę lub chłopaka, nie wahaj się i podziel się swymi estetycznymi wrażeniami ze znajomymi za pomocą MMS-u". Korea Południowa ma prawo (Ministerstwo Telekomunikacji wydało takie zarządzenie), które stanowi, iz każdy telefon z budowanym aparatem ma wydawać dźwięk o natężeniu co najmniej 65 decybeli w czasie robienia zdjęcia.

Chodzi o zagwarantowanie prywatności osobom trzecim w dobie rozwoju nowoczesnych technik przesyłania obrazu i szerokopasmowego dostępu do Sieci.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>