Konsultacje w sprawie reformy prawa autorskiego w Kanadzie

Flaga Kanady wraz z (c)W Kanadzie trwają konsultacje społeczne w sprawie prawno-autorskiej inicjatywy legislacyjnej, wzorowanej - jak chcą niektórzy - na amerykańskiej ustawie DMCA. W istocie konsultacje dotyczą szeregu ogólnie postawionych pytań, takich jak "w jaki sposób prawo autorskie dotyczy ciebie?". Ostatnia duża nowelizacja prawa autorskiego w Kanadzie odbyła się 10 lat temu. Władze zastanawiają się, w jaki sposób należy zreformować system prawa, ponieważ od ostatniej dużej nowelizacji pojawiły się takie zjawiska, jak MP3 i wymiana plików, itp. W tym czasie pojawiły się też pierwsze wyroki, które wskazują na to, że system prawny w Kanadzie nie jest taki, jak chcieliby go widzieć główni gracze na komercyjnym rynku autorskim. Tak więc zorganizowano publiczne wysłuchania, opublikowano materiały multimedialne, poszczególne grupy interesów mogą się wypowiedzieć... Warto przyjrzeć się temu, jak wygląda tamta dyskusja. Kiedyś tak będzie również w Polsce. Być może.

Pod adresem copyright.econsultation.ca powstała strona internetowa pt. Copyright Consultations. W ramach tego ośrodka gromadzone są różne materiały z organizowanych w ostatnim czasie spotkań. Ostatni z udostępnionych materiałów to nagranie ze spotkania, które odbyło się 28 sierpnia w The Toronto Town Hall. Spotkania organizowane w różnych ratuszach, a Kanadyjczycy z całego kraju będą mogli wziąć w nich udział do 13 września. Wszystkie spotkania są nagrywane, a nagrania takie są udostępniane online. Przewidziano również transmisje online w czasie trwania spotkań.

Udostępniono aktualną treść ustawy o prawie autorskim: The Copyright Act, opublikowano szereg opracowań i innych materiałów, związanych z badaniami nad zmianami prawa autorskiego, podlinkowano do aktów prawnych związanych z własnością intelektualną, umów międzynarodowych, a na uwagę zasługuje to, że wskazano również Anti-Counterfeiting Trade Agreement (por. O tym się mówi: Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)).

W połowie 2008 roku zaprezentowano w Kanadzie projekt ustawy "Bill C-61", który miał nowelizować prawo autorskie. Komentarze dotyczące tamtej propozycji można znaleźć m.in. w tekście I Get Letters... From Jim Prentice!. Projekt upadł ze względu na wybory... Po wyborach przyszedł czas na kolejne ruchy w sferze nowelizacji prawa autorskiego...

Główne pytania aktualnych konsultacji:

  • How do Canada’s copyright laws affect you? How should existing laws be modernized?
  • Based on Canadian values and interests, how should copyright changes be made in order to withstand the test of time?
  • What sorts of copyright changes do you believe would best foster innovation and creativity in Canada?
  • What sorts of copyright changes do you believe would best foster competition and investment in Canada?
  • What kinds of changes would best position Canada as a leader in the global, digital economy?

Poza samą infrastrukturą publicznych konsultacji warto tu odnotować fakt, że w poszczególnych serwisach internetowych trwają oddzielne dyskusje na temat reformy prawa autorskiego w Kanadzie. Przykładem może być materiał opublikowany przez serwis tucows: Copyright’s Creative Disincentive. Pojawiają się również takie komentarze, jak Is The MPAA Serious About Enforcing Its Copyrights in Canada?

Pomyślałem sobie, że warto też podlinkować do notatki Kanada zapowiada zmianę. Dziś już źródło tej notatki (z 2004 roku) nie jest dostępne, ale chodziło o kanadyjski wyrok w sprawie P2P, w którym sąd uznał, że wytwórnie nie mogą uzyskać od dostawców usług internetowych danych osób korzystających z sieci p2p. Niektórzy uznali, że stanowisko sądu oznacza, że korzystanie z sieci p2p jest działaniem zgodnym z prawem (są na ten temat różne materiały w Sieci, np. Oh, Canada! P2P Sharing is Legal; o samej sprawie np. w Wikipedii: BMG Canada Inc. v. John Doe, 2004 FC 488 aff'd 2005 FCA 193). O działaniach "sanacyjnych" pisałem potem w tekście Kanada: pobieranie ma być nielegalne?, a potem Policja kanadyjska nie chce ścigać dozwolonego użytku?...

W toczących się właśnie konsultacjach pada wiele zdań na temat dozwolonego użytku osobistego, na temat systemu repartycji oraz opłat od czystych nośników i urządzeń reprograficznych. Tematem jest również instytucja "notice and takedown" w ramach świadczenia usług drogą elektroniczną, kryminalizacja naruszeń, neutralność sieci, itp. Warto przejrzeć materiały.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>