Kanada: pobieranie ma być nielegalne?

Pani Liza Frulla, kanadyjska minister dziedzictwa narodowego (heritage minister) zaproponowała nowe regulacje prawne dotyczące P2P. Pobieranie plików z sieci P2P, jeśli nie dokonano za nie zapłaty, miałoby być nielegalne.

Na podstawie zaproponowanych regulacji firmy ISP musiałyby też monitorować swoich użytkowników: czy też oni nie wykonują jakiejś podejrzanej działalności...

Wszystko zaczęło się w marcu 2004 roku, kiedy kanadyjski sąd federalny odrzucił pozwy branży muzycznej, która chciała pozwać 29 osób za współdzielenie się plikami w Internecie. Okazało się, że w Kanadzie tego typu działania nie są sprzeczne z prawem. No i się zaczęło. Minister zapowiedziała podjęcie prac legislacyjnych, by zabezpieczyć interesy branży muzycznej... Tym bardziej, że projekty regulacji mają za zadanie zaimplementować na grunt kanadyjskiego pawa dwa traktaty WIPO (World Intellectual Property Organization)

W Polsce pobieranie plików z sieci można uznać za działanie w ramach dozowlonego użytku osobistego chronionych prawem autorskim utworów, co nie dotyczy programów komputerowych, które są wyłączone z tych regulacji... W Polsce już mamy za sobą proces implementowania traktatów WIPO.

Halifax Live
Slashdot

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>