Jak to było w starym serwisie?

Tylko 28% odwiedzających ten serwis to kobietyZ racji tego, że nowy serwis rządzi się zupełnie innymi prawami niż stary, mogę dla celów historycznych przedstawić wyniki ankiety, którą wypełniali całkowicie anonimowo użytkownicy serwisu w 2003 roku. Zatem kim był przeciętny użytkownik serwisu www.vagla.pl?

Zacznijmy od tego, że badanie to było przeprowadzane w sposób ciągły w roku 2003. W niniejszych wynikach uwzględniono ankiety wypełnione przez 483 respondentów. Wyniki nie są na tyle dokładne, bym mógł je uznać za profesjonalne badanie konsumentów. Tak, czy inaczej - dają jakiś pogląd na statystycznego użytkownika tego serwisu.

graf przedstawiający strukturę wieku odiwedzających serwis VaGla.pl

Jeśli chodzi o deklarowany wiek odwiedzających, to przeważają osoby od 21 do 25 lat (38,3%). Drugą grupą wiekową są osoby w wieku 26 do 30 lat (26,6%). Struktura wiekowa odwiedzających zapewne będzie sie zmieniać. Przez ponad 8 lat działania serwisu jego odwiedzający dojrzewali wraz z nim. Jeśli zrobie takie badania dotyczące odwiedzających nowych serwisów w domenie vagla.pl przypuszczam, że dominującą grupą będą już trzydziestolatkowie.

graf przedstawiający miejsce zamieszkanie odwiedzających VaGla.pl

Ponad 40% odwiedzających zadeklarowało, że mieszka w mieście powyżej 500 tys mieszkańców. Nie trudno zgadnąć, że ma to związek z realnymi możliwościami dostępu do internetu. Oczywiście w czasie, gdy serwis się rozwijał, również oferta dostępu do Sieci (w tym szerokopasmowego dostępu) prezentowana przez polskie firmy znacznie się zmieniła. Gdy będę w przyszłości robił takie badania - podejrzewam jednak, że ich wyniki będą miały podobna strukturę.

graf przedstawiający aktywność zawodową odwiedzających VaGla.pl

Znaczna większość odwiedzających serwis to osoby mające stałą pracę, które już nie studiują (35%), zaś aż 30% odwiedzających nadal się uczy lub studiuje nie będąc zatrudnionym. Osoby, które jednocześnie uczą się i pracują stanowią 23% odwiedzających. Gdybym starał się o budżety reklamowe powinienem również dowiedzieć się ile zarabiają odwiedzający mój serwis goście. Jednak - gdy przygotowywałem ankietę - nie przyszło mi to wówczas do głowy.

graf przedstawiający zainteresowania deklarowane przez odwiedzających VaGla.pl

To chyba najciekawszy wykres: Zainteresowania deklarowane przez odwiedzających serwis. Ankieta pozwalała na wybór wielokrotny, wyniki nie są przedstawione w procentach a w ilościach deklaracji. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył się podpis elektroniczny (to temat wciąż interesujący i kontrowersyjny), ochrona danych osobowych (kolejno - przyjęto ustawę, następnie rozporządzenia, zmieniano ustawę i rozporządzenia...), inforamcja na temat nowych regulacji prawnych (wciąż w tej dziedzinie sporo się dzieje). Zainteresowaniem cieszą się też informacje na temat prawa autorskiego i nieuczciwej konkurencji oraz przestępstw komputerowych i bezpieczeństwa systemów informatycznych. Gdybym teraz robił akie badania - przypuszczam, że znacznie większym zainteresowaniem, niż deklarowane wówczas, cieszyłoby się prawo patentowe, cybersquating czy chociażby prawo podatkowe. Przez te ponad 8 lat znacznie wzrosła społeczna świadomość problemów napotykanych na styku prawa i internetu.

Na zakończenie mogę dodać jeszcze, że z nadesłanych ankiet wynika, iż 72% odwiedzających to mężczyźni (kobiety 28%). Co ciekawe - to głównie kawalerzy i panny - bo stanowią aż 66% odwiedzających. Zamężne i żonaci stanowią 31% próby. Odwiedzający serwis w 85,5% przypadków deklarowali codzienne korzystanie z internetu. Może powinienem założyć serwis randkowy?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

E tam

Obawiam się, że serwis randkowy byłby piłowaniem gałęzi, na której siedzisz. Skoro my - kawalerowie ;-) - mamy więcej czasu na zajmowanie się tak bezużytecznymi sprawami jak Twój serwis ;-) to nie staraj się nas zmieniać!! :-)

--
Olgierd
JID: olgierd@jabber.org ||| gg: 3657597

No, mógłbym próbować ;)

Mógłbym próbować was zmieniać. Na przykład: w duchu wyrobienia zwyczaju przelewania znacznych sum na moje konto w banku hehe, no ale na razie mam sporo radości z tworzenia tego serwisu, więc raczej nie zapowiada się, że użytkownicy będą musieli zastanowić się, gdzie szukac numeru takiego rachunku bankowego do przelewania kasy. Natomiast intensywnie rozważam oddanie się w sponsoring. Myślę, że nikt nie miałby nic przeciwko temu, gdyby pojawił się na tych stronach jakiś "mecenas kultury". Kto wie? Może tak się stanie. Myślę, że jeśli chodzi o serwis - wygląda i działa on teraz bardziej profesjonalnie i nadaje się już do sponsorowania.
--
[VaGla] Vigilent Android Generated for Logical Assasination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>