Dyskusja o otwartych zasobach edukacyjnych

logo Koalicji Otwartej EdukacjiKoalicja Otwartej Edukacji udostępniła w Sieci sporo zasobów związanych ze zorganizowaną miesiąc temu konferencją pt. Otwarte Zasoby Edukacyjne w Polsce. Dostępne są w szczególności nagrania z wystąpień poszczególnych mówców, spisano również wystąpienia posłów i ministrów. Konferencja odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP, a patronat nad nią objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisław Komorowski.

Konferencji Otwarte Zasoby Edukacyjne w Polsce odbyła się 23 kwietnia 2009 roku. Jej celem było "przybliżenie modelu otwartej edukacji oraz otwartych materiałów edukacyjnych, stosowanych na wszystkich szczeblach nauczania". Dziś można sięgnąć do Wystąpień Marszałka Sejmu, Ministra Edukacji Narodowej i Posłów na Sejm, można również sięgnąć do materiałów opublikowanych w ramach serwisu blip.tv, a konkretnie w ramach konta Koalicji w tym serwisie: koed.blip.tv. Dostępne są również prezentacje przygotowane na konferencję.

Na uwagę zasługuje fragment wystąpienia posła Zawiłły, który kończąc swoje wystąpienie stwierdził:

(...)
Byłem urzeczony stroną BBC, który ma doskonale zdigitalizowane swoje zasoby archiwalne, i tam na wstępie mają taki fragment: że skoro BBC działało przez tyle lat z abonamentu publicznego, to dla dla celów publicznych i edukacyjnych udostępnia swoje zbiory za darmo. Dobrze by się stało, gdyby ekspert wasz, i to dobry ekspert prawny, uczestniczył w pracach podkomisji do zmian prawa autorskiego, ale musi się on przygotować na to, że te próby zmian zapisu po pierwsze nie mogą naruszać ogólnej zasady [i] porozumień międzynarodowych, a muszą być skuteczne. Więc dobrze by było, gdyby [w tym środowisku] powstała koncepcja zapisu: które zbiory i w jaki sposób powstaje domena publiczna. Niechętne temu instytucje dysponują bardzo dobrymi kancelariami prawnymi, czyli ta rozmowa nie będzie lekka.

Gdyby ktoś chciał posłuchać i obejrzeć zarejestrowanych wystąpień, oto one:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>