Wyszarpnięty projekt nowelizacji podpisu

Paweł Krawczyk napisał, że "dzięki szybkiej odpowiedzi MSWiA na wniosek o dostęp do informacji publicznej" uzyskał dostęp do projektu nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym i to projektu datowanego na lipiec 2007 roku. Dla porządku napiszę, że projektu tego nie ma w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Gospodarki, zresztą może i tam jest, ale... odwiedzając BIP MG totalnie się zagubiłem. Projektu też nie ma w BIP MSWiA.

Pozostaje mi pogratulować Pawłowi tego, że samodzielnie potrafi zastąpić całe ministerstwo gospodarki i ministerstwo spraw wewnętrznych i opublikować projekt nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym, co uczynił w notatce Projekt nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym w serwisie IPSec.pl (a konkretnie chodzi o ten projekt: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym (projekt z dnia 23 lipca 2007)). Być może niektórzy się zdziwią, że Paweł pisze o MSWiA chociaż podpis elektroniczny leży w zakresie kompetencji Ministerstwa Gospodarki, no ale cóż. Projekt - był przygotowywany w MSWiA właśnie, a zakładał, że kwestie podpisu elektronicznego przejdą do tego ministerstwa, co jednak nie nastąpiło i - jak się wydaje - nie nastąpi. Pewnie dlatego mogła powstać sytuacja, że powstał jakiś projekt nowelizacji ustawy i mimo postanowień ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa nigdzie nie został opublikowany.

No bo ten projekt, ten, co to go właśnie Kravietz wydobył, to zdaje się - nie istnieje (Paweł pisze, że to "wersja robocza", którą jednak da się wydobyć na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej - być może zatem, nie czekając na wnioski o udostępnienie, wszystkie wersje robocze wszystkich projektów dałoby się publikować?) :)

Zresztą Paweł otrzymał również dwa inne dokumenty (które nie są opublikowane na stronach rządowych):

Pierwszy z tych dokumentów omawiany był w czasie niedawnego spotkania Klubu Informatyka w Warszawie (por. Podpis elektroniczny: Multimedia z Klubu Informatyka).

Smutna prawda jest taka, że dziś ten pierwszy ma newsa, kto pierwszy złoży wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

sankcje

"Smutna prawda jest taka, że dziś ten pierwszy ma newsa, kto pierwszy złoży wniosek o udostępnienie informacji publicznej."

:-), bardzo dobrze. Jak obywatel czy inny nobody będzie niuchał to za szybko niektóre rzeczy wypłyną.

trzeba tez miec szczescie

kabi's picture

Moim zdaniem, nie tylko ten ma newsa, kto pierwszy zlozy wniosek, ale tez ten, kto bedzie mial szczescie i uzyska odpowiedz. Ja wniosek o uzyskanie ekspertyzy (Andrukiewicz & Osada) zlozylem w MG tuz po Konferencji i nadal nie uzyskalem jakiejkolwiek odpowiedzi.

Ale co mnie najbardziej martwi to to, ze linki do obydwu dokumentow sa "puste". Nie ma tu na myslo tylko naszego uchochanego serwisu prawo.vagla.pl, ale tez macierzysty ipsec.pl/podpis/
Co sie stalo z tymi dokumentami, czy ciazy nad nimi jakies fatum...?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>