Konferencja "Komunikacja Elektroniczna XXI wieku" i wystąpienie komisarz Viviane Reding

Komisarz Viviane RedingW dniu 14 marca 2008 roku z inicjatywy senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i przy współudziale Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zorganizowano konferencję pt. "Komunikacja Elektroniczna XXI wieku". Gościem honorowym konferencji była Pani Viviane Reding, Komisarz Unii Europejskiej ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Tego dnia odbyła się również debata organizowana przez UOKiK (por. Debata o prawach konsumenta: Zanim klikniesz, poznaj swoje prawa). Nie mogłem być na obu konferencjach, ale nagrałem wystąpienia wygłoszone w Senacie.

Udostępniony materiał ma 47 minut, więc dość dużo. Oczywiście nie mogłem się oprzeć pokusie i opatrzyłem go swoim wstępem i przerywnikami, ale główną wartością tego materiału są wystąpienia dr inż. Wacława Iszkowskiego, prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz p. Viviane Reding, komisarza Unii Europejskiej ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

Przepraszam z góry za to, że miejscami kamera lekko mi uciekała na boki, to chwilowe zawirowania i nie powinny wpływać na odbiór całości. Nie mogłem być jednocześnie na konferencji organizowanej przez UOKiK i stąd postulat, który znalazł się na końcu nagrania - uniżenie wnoszę o to, by organizatorzy takich konferencji nagrywali ich przebieg i publikowali takie nagrania w internecie. Oczywiście postulat ten trafi na podatny grunt tylko o ile celem takich konferencji będzie stymulowanie publicznej debaty na temat rozwoju społeczeństwa informacyjnego (łatwo wyobrazić sobie, że nie zawsze i nie w każdym przypadku to właśnie będzie celem konferencji). Nie każdy może dojechać do Warszawy (albo tam, gdzie akurat taka konferencja będzie się odbywała), często ilość miejsc ograniczona jest z przyczyn technicznych...

Zapraszam do obejrzenia mojej amatorskiej produkcji i do komentowania (materiał w serwisie Google Video: Konferencja pt. Komunikacja Elektroniczna XXI wieku, Warszawa; a dla tych, którzy nie boją się piętna piractwa - materiał dostępny jest również w sieci P2P: szczegóły w the Pirate Bay):

Zapraszam również do odwiedzenia strony PIIT: Konferencja „Komunikacja Elektroniczna XXI wieku”, skąd można pobrać pełną treść wystąpienia Prezesa Iszkowskiego (PDF). Fragment tego wystąpienia:

...W 2007 roku wartość naszego rynku informatycznego wynosiła ponad 5 mld euro. Już ponad 60% gospodarstw domowych ma komputer, a 40% ma dostęp do szerokopasmowego Internetu. Ponad 20% obywateli korzysta z bankowości elektronicznej i dokonuje regularnie zakupów w sklepach internetowych. Przy sprzyjającej koniunkturze gospodarczej następuje wzrost zakupów sprzętu elektronicznego. Ale też mamy problem z opłatami od urządzeń i nośników z tytułu prawa do kopiowania na użytek własny. Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskim uzyskują z tego tytułu coraz większe przychody, w żaden sposób nie powiązane z rzeczywistym wykorzystywaniem tych praw przez użytkowników. Organizacje te już niebawem chyba będą żądać też takiej opłaty za lustro, które powieszone naprzeciw obrazu pozwala go obejrzeć pod innym kątem. Komisja Europejska nie powinna bagatelizować tego problemu, który występując tylko w kilku krajach unijnych, narusza unijną zasadę równości w działalności gospodarczej...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

"spójna strategia informacyjna" czy "medialna katarynka"?

VaGla's picture

Jako ciekawostkę, a myślę, że warto to podrzucić w tym miejscu, należy podlinkować wywiad z p. Komisarz Viviane Reding, która mówi do mieszkańców Włoch praktycznie to samo co do Polaków: mówi o białych plamach w nasyceniu szerokopasmowym dostępem do internetu, mówi o potrzebie uruchomienia mechanizmów konkurencyjnych, mówi o monopolach (że jest przeciw), etc.

Zastanawiam się: na ile to przesłanie jest "spójną strategią informacyjną" (ten sam przekaz we wszystkich krajach, prawie tymi samymi słowami), a na ile jest to raczej konferencyjno-medialna "katarynka". Ciekaw jestem Państwa zdania na ten temat. W YouTube jest zresztą więcej wypowiedzi pani komisarz, które warto ze sobą porównać.

Tymczasem wypowiedź z listopada 2007 roku (7 minut i 17 sekund):

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>