Mówi się o dostępności i przyjaznej administracji
Komputer jest sprzętem pierwszej pomocy dla 62 proc. niesprawnych ruchowo, 50 proc. - słuchowo, 52 proc. - wzrokowo oraz 45 proc. niesprawnych intelektualnie - tak wynika z badań Research International Pentor. W Warszawie odbyła się konferencja pt. "Zwiększenie dostępności i użyteczności serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych". Temat dostępności zaczyna być dyskutowany publicznie. Dobrze.
Relacje z konferencji publikuje PAP, zatem można liczyć, że ten temat pojawi się we wszystkich serwisach zajmujących się internetem. Trochę niepokoi mnie, że o dostępności mówią ostatnio głównie przedsiębiorstwa zajmujące się szeroko pojętym marketingiem (chociaż może to i dobrze? Dostępność ma wiele twarzy i jak się tak nad tym zastanawiam teraz, to w sumie nie ma nic złego, że dostępność staje się hasłem promocyjno-marketingowym, byle nie były to działania pozorne, starające się jedynie wykorzystać coraz bardziej nośny temat w czasach, gdy każda metoda promocji i reklamy jest ważna).
W depeszy PAP czytamy m.in. wypowiedź dyrektora Wydziału Realizacji Programów PFRON Eugeniusza Wilczyńskiego (PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zrealizował badania "Infostart - badania dla przyjaznej administracji"; badania przerprowadził faktycznie Pentor Instytut Badania Opinii i Rynku S.A. na zlecenie PFRON):
My, jako instytucja, nie mamy możliwości wymuszenia stosowania tych zasad, możemy jedynie apelować o umożliwienie wszystkim obywatelom, także niepełnosprawnym, równego dostępu do internetu.
Dlatego ważna jest dostępność, która musi być umocowana w normach rangi ustawowej, a która winna się znaleźć w przepisach związanych z udostępnianiem informacji publicznej czy prawie zamówień publicznych.
Zastanawiam się również nad tym, że przecież nie ma co "wyważać otwartych drzwi" i tworzyć własne "zasady, które pozwolą uczynić stronę internetową bardziej przyjazną dla osób niepełnosprawnych". Takie zasady na szczeblu międzynarodowym opracowane już zostały w ramach WAI. Wystarczy się z nimi zapoznać i zacząć stosować...
Przeczytaj również materiały zgodmadzone w dziale dostępność niniejszego serwisu, w szczególności:
- Promocja dostępności (wraz z linkami umieszczonymi pod tym tekstem)
- Ministrowie za dostępnością i przeciwko wykluczeniu cyfrowemu
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>