Promocja dostępności

www w alfabecie BrailleaWarto promować dostępność internetowych zasobów. Dostępność zasobów może też być dobrym pomysłem na promocję podmiotów dbających o nią. Być może kiedyś będzie z tym lepiej i temat nie będzie wzbudzał emocji, teraz jednak warto odnotować pojawienie się filmu pokazującego, w jaki sposób niewidomi i osoby z szeroko pojętą dysfunkcją wzroku mogą i starają się korzystać z internetu. My zaś możemy tworzyć tak internetowe zasoby, by im w tym pomóc.

Chodzi o film wyprodukowany przez agencję interaktywną Janmedia Interactive za pieniądze Koncernu Energetycznego ENERGA SA, ale mimo promocyjnego charakteru tego przedsięwzięcia problem poruszony w tym obrazie jest problemem ważnym. Oni zrobili film, ja narysowałem stripa, a chodzi o to, by przygotowywać strony internetowe i inne zasoby zgodnie z zasadami WAI.

Doniesienia na podobny temat gromadzę w dziale dostępność niniejszego serwisu. Warto poszukać w Sieci materiałów na temat Web Accessibility Initiative (WAI), również przeszukać zasoby niniejszego serwisu pod tym kontem. Przeczytaj felieton: Internet? Nie widzę problemów!

Linki do różnych wersji filmu można znaleźć na stronie agencji

Przeczytaj również:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>