Unijne konsultacje dot. reformy prawa autorskiego zaraz się skończą

Do 5 marca trwają konsultacje Komisji Europejskiej w sprawie reformy prawa autorskiego w Unii Europejskiej. Konsultacje trwają od pewnego czasu, jednakże wydaje się, że nie cieszą się obywatelskim zainteresowaniem. Tak czy inaczej - do 5 marca każda obywatelka i każdy obywatel Unii może wyrazić swoją opinię na temat obecnego systemu i koniecznych zmian.

Konsultacje na stronach europejskich można znaleźć pod tytułem "Public consultation on the review of the EU copyright rules".

Ja swoje przemyślenia prawno-autorskie (niekiedy prowokacyjne) gromadzę w dziale prawo autorskie. Ostatnio opublikowałem tam tekst Czerwone Maki na prezydenckich stronach - epilog po latach i postulat dot. "ekologii informacyjnej", w którym sygnalizuje pewne "problemy" prawa autorskiego, które moim zdaniem warto dostrzec.

Trwają konsultacje unijne. Ale, ponieważ obywatele raczej nie mają czasu na tego typu zawracanie głowy, nie spodziewam się, by jakoś wielu wzięło udział w tych konsultacjach. Wezmą zatem w nich udział ci, którym istotnie zależy na tym, by prawo gwarantowało ich interesy, wprowadzało ich rozwiązania. Gdyby jednak miało być tak, że jacyś obywatele będą chcieli w konsultacjach wziąć udział - mogą sięgnąć do serwisu fixcopyright.eu. Projekt Fix Copyright to inicjatywa szerokiej koalicji organizacji, które opowiadają się za gruntownym zreformowaniem systemu prawa autorskiego. Inicjatywa jest związana z koalicją Copyright for Creativity, której członkami w Polsce są Centrum Cyfrowe i Fundacja Nowoczesna Polska.

Trochę o tym również w tekście A co Wy zmienilibyście w prawie autorskim?, który został opublikowany w IP blog o prawie własności intelektualnej i nowych technologiach.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Wysłałem swoją opinię

Wysłałem swoją opinię już kilka dni temu. Nie mógłbym przegapić takiej okazji. Dopiero poniewczasie zorientowałem się, że zapomniałem o jednej ważnej kwestii, która sama w sobie nie wynikała z żadnego z 80 pytań. Chodzi mi o to, że duża część regulacji tworzona jest przy założeniu, że piractwo oznacza stratę. I to często stratę jeden do jednego. Może więc dyskusję należałoby poprzedzić rzetelną, bezstronną weryfikacją tego założenia i dopiero w oparciu o jej wyniki tworzyć prawo.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>