21 miesięcy dla phishera podszywającego się pod MSN

Dwudziestotrzyletni operator witryny internetowej z Iowa został skazany na 21 miesięcy pozbawienia wolności oraz ma zapłaciś 57,294 dolarów odszkodowania. Sąd uznał Jaysona Harrisa winnym dwóch stawianych mu zarzutów oszustwa i oszustwa sieciowego (wire fraud and fraud). A chodzi o phishing.

Vnunet opisuje to w następujący sposób: Haris przygotował fałszywą stronę serwisu MSN (bogus MSN billing website) i prowadził ją od stycznia 2003 roku do czerwca 2004 roku. Zachęcał do odwiedzenia tej witryny przesyłając niezamówione informacje (spam), w których to zwracał się do użytkowników portalu prowadzonego przez Microsoft z prośbą o zalogowanie się oraz zaktualizowanie swoich danych (w tym danych dotyczących kart kredytowych). Zachętą miało być udzielenie 50 procentowego upustu na usługi rzekomego operatora witryny (czyli Microsoftu), jaki miał uzyskać użytkownik w kolejnym miesiącu współpracy.

Phisher został namierzony dzięki działaniom Microsoftu, która to firma namierzyła oszusta oraz przekazała zgromadzone informacje FBI. W ten sposób - jak komentują źródła - Microsoft pierwszy raz asystowała przy śledztwie związanym z phishingiem. Do tej pory zwykle współpracowała z władzami przy okazji tropienia twórców i operatorów botnetów przestępczych.

Relacje z tego zdarzenia można przeczytać również w blogu prowadzonym przez Microsoft, w którym notatkę opublikował Aaron Kornblum, pełniący obowiązki Internet Safety Enforcement Attorney at Microsoft.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>