Elektroniczna procedura cywilna - trwają prace

Warto odnotować: zarządzeniem nr 3/08/DK z dnia 9 stycznia 2008 r. Minister Sprawiedliwości powołał Zespół ekspertów do przygotowania założeń projektów aktów prawnych dotyczących elektronicznego postępowania sądowego w sprawach cywilnych. Niektóre media piszą: "Ministerstwo Sprawiedliwości ma zamiar utworzyć elektroniczny sąd". To dalszy ciąg prac nad "elektronicznym sposobem dochodzenia należności od dłużników". Jednym słowem - w Ministerstwie Sprawiedliwości coś się dzieje.

Te niektóre media, to Nasz Dziennik i artykuł E-sądy zmuszą do zapłaty. Tu chodzi o "projekt zmian postępowania cywilnego [który] zakłada utworzenie e-sądu jako wydziału cywilnego sądu rejonowego. Będzie on rozpatrywał tylko sprawy w postępowaniu elektronicznym, bez względu na wartość przedmiotu sporu". Jest też materiał w TVN24, pod tytułem E-sądy pomogą odzyskać dług. Tu informacja, że "Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało system umożliwiający dochodzenie należności za pośrednictwem internetu".

W tym miejscu pragnę odesłać czytelników do notatki sprzed roku: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości nabiera tempa. O planach Ministerstwa pisałem też w tekście Plany Ministerstwa Sprawiedliwości na 2008 rok miesiąc temu.

Co do zespołu ekspertów - skład zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości można poznać na stronie Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławiskiego.

TVN24 puentuje:

Sąd ma ruszyć najpóźniej 1 stycznia 2010 roku, jednak resort ma nadzieję, że uda się uruchomić nowe procedury od stycznia 2009.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>