O retencji w kontekście ochrony danych informatorów prasy
"Ta sprawa pokazuje, że od czasu afery ze zbieraniem billingów dziennikarzy za rządów PiS nic się nie zmieniło i dalej jest to powszechna praktyka. Prokuratura wykorzystała w tym przypadku nieszczelność przepisów, dzięki której poznała źródła informacji dziennikarzy. A przecież ich dane w myśl prawa powinny być chronione."
Dr Adam Bodnar, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tekście TVN24.pl pt. Dziennikarze tvn24.pl i "Rz" inwigilowani za Smoleńsk.
To komentarz do informacji o tym, że prokuratura wojskowa usiłowała poznać dane informatorów dziennikarzy i w tym celu zażądała danych o połączeniach telefonicznych i SMS-ach Macieja Dudy (tvn24.pl), Cezarego Gmyza (Rzeczpospolita) oraz Grażyny Zawadki (Rzeczpospolita).
O sprawie pisze również sama Rzeczpospolita w tekście Billingi dziennikarzy pod lupą śledczych.
Zgodnie z art. 15 i 16 ustawy Prawo prasowe:
Art. 15
1. Autorowi materiału prasowego przysługuje prawo zachowania w tajemnicy swego nazwiska.2. Dziennikarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy:
1) danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, listu do redakcji lub innego materiału o tym charakterze, jak również innych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania, jeżeli osoby te zastrzegły nieujawnianie powyższych danych,
2) wszelkich informacji, których ujawnienie mogłoby naruszać chronione prawem interesy osób trzecich.
3. Obowiązek, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również innych osób zatrudnionych w redakcjach, wydawnictwach prasowych i innych prasowych jednostkach organizacyjnych.
Art. 16.
1. Dziennikarz jest zwolniony od zachowania tajemnicy zawodowej, o której mowa w art. 15 ust. 2, w razie gdy informacja, materiał prasowy, list do redakcji lub inny materiał o tym charakterze dotyczy przestępstwa określonego w art. 254 Kodeksu karnego albo autor lub osoba przekazująca taki materiał wyłącznie do wiadomości dziennikarza wyrazi zgodę na ujawnienie jej nazwiska lub tego materiału.2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również innych osób zatrudnionych w redakcjach, wydawnictwach prasowych i innych prasowych jednostkach organizacyjnych.
3. Redaktor naczelny powinien być w niezbędnych granicach poinformowany o sprawach związanych z tajemnicą zawodową dziennikarza; powierzoną mu informacją
albo inny materiał może ujawnić jedynie w wypadkach określonych w ust. 1.
Przeczytaj również:
- Retencja danych: Prokurator Generalny wspiera argumentacją skargi konstytucyjne RPO
- RPO skarży przepisy ingerujące w tajemnicę komunikowania się
- RPO skarży do TK przepisy inwigilacyjne
- Zabezpieczenie redakcyjnych komputerów a tajemnica zawodowa dziennikarzy
- Tajemnica dziennikarska nie dla blogerów?
Podobne materiały gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
retencja
czy treści smsów siedzą na serwerach w Warszawce do wglądu nawet po doręczeniu?
Generalnie nie o treści SMS-ów
Generalnie nie o treści SMS-ów (i nie o treści rozmów) musiało chodzić, tylko o meta informacje na temat takich połączeń (kto - numer, komu - numer, kiedy zaczął, kiedy skończył, jak długo przekazywał)...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Niekoniecznie w warszawce
Niekoniecznie w warszawce ale tak są przechowywane dłuższy czas po doręczeniu adresatowi
Jest i stanowisko Fundacji
Jest i Stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. pozyskiwania bilingów i treści wiadomości tekstowych dziennikarzy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination