Amerykańska Senacka Komisja odrzuciła Net Neutrality

Amerykańska Senacka Komisja Handlu, Nauki i Transportu (Senate Committee on Commerce, Science and Transportation) odrzuciła projekt poprawek do tamtejszego prawa telekomunikacyjnego, które miały zagwarantować neutralność sieci telekomunikacyjnych. Wprowadzenie przepisów do projektu ustawy wymagało większości głosów, w głosowaniu padło 11 głosów za i tyleż samo przeciw. Poprawka nie zdobyła większości.

O głosowaniu pisze News.com (dziękuje Krzysztofie za link), a także Out-law. W Senacie nadal trwają proceduralne przepychanki. Być może zasady Net Neutrality zostaną jeszcze wprowadzone do projektu nowelizacji amerykańskiego prawa telekomunikacyjnego (największej nowelizacji ostatnich lat),. Szanse są niewielkie, jednak podnoszą się głosy, że głosowanie w Senacie może jeszcze zostać zablokowane, jeśli w czasie głosowania w Izbie (już nie w komisji) nie zostaną wprowadzone gwarancje neutralności. Obecnie ustawa nosi tytuł "the Communications, Consumer's Choice, and Broadband Deployment Act", niektózy chcieliby, by nazwa ta brzmiała "the Internet Freedom and Nondiscrimination Act of 2006"...

Na razie Republikanie są przeciwni zbyt daleko idącym pomysłom na Net Neutrality (czyli takim regulacjom, które definitywnie będą określały, iż nie ma znaczenia kto jest źródłem i celem internetowego transferu danych, jeśli obie strony mają określone warunki transferu - operatorzy nie mogą ingerować w zasady przepływu danych), twierdząc, że państwo nie może regulować tego zagadnienia, pozostawiając ustalenie zasad transferu niewidzialnej ręce rynku (w ten sposób wspierają stanowisko takich korporacji jak AT&T oraz Verizon). W projektach wspieranych przez Republikanów również pojawiają się pewne systemowe propozycje dotyczące ochrony konsumentów, w szczególności dające pewne uprawnienia Federalnej Komisji Komunikacji (the Federal Communications Commission). Republikanie widzą w ochronie konsumentów swój pomysł na neutralność Sieci, chociaż te propozycje nie idą zbyt daleko i nie stawiają przysłowiowej kropki nad "i".

Za poprawkami jasno wprowadzającymi "neutralność" są zaś Demokraci (i takie siły jak przedsiębiorstwa wydające, albo raczej - agregujące - treści w Sieci, by wymienić jedynie: Amazon.com, eBay, Microsoft czy Google). Tych ostatnich wspierają również grupy społeczne podnoszące, że bez zasad wprowadzających neutralność Sieci - stopniowo internet zostanie podzielony pomiędzy największych dostawców infrastruktury, a dostęp do swobodnie publikowanych treści stanie się fikcją (zagwarantowanie dostępu do treści publikowanych w sposób "niezorganizowany" zyska mniejszy priorytet w planach biznesowych wielkich sieci dysponujących infrastrukturą.

Na początku czerwca Net Neutrality odrzucone zostało w Izbie Reprezentantów (269 do 152 głosów). Więcej na temat Net Neutralityu w tekście: Net Neutrality czyli spór o społeczeństwo informacyjne (przeczytaj również materiały podlinkowane w tym tekście). Saga neutralności Sieci się jeszcze nie kończy.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>