Archiwum - Maj 2004

O otwartych standardach w administracji

"Wydaje mi się, że jest to pojęcie, które może znaleźć się w naszym projekcie. Nie ma wszakże absolutnej potrzeby definiowania go, jeśli okazałoby się, że możemy posługiwać się sposobem opisowym. Jeżeli wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, użyjemy sformułowania "standardy publicznie dostępne i uznane", nie będzie potrzeby definiowania otwartego standardu jako standardu o określonej charakterystyce.".

Intelektualna... własność?

W społeczeństwie informacyjnym informacja, algorytm, idea - ma wartość ekonomiczną. Trudno się dziwić, że podmioty posiadające kapitał tak chętnie lobbują za rozszerzeniem regulacji dających czasowy monopol na informacje zanim staną się one domeną publiczną...

Jeszcze telekomunikacyjne

Posłowie źle zinterpretowali prawo UE, przez co użytkownicy internetu mogą stracić dostęp do bezpłatnej poczty elektronicznej. Aby założyć konto, będą musieli jechać z dowodem na przykład do siedziby portalu. W czym problem? W myśl unijnej dyrektywy, usługa poczty elektronicznej traktowana jest jako usługa telekomunikacyjna.

Wyrok za spam

Amerykański sąd skazał na karę do 7 lat pozbawienia wolności mężczyznę, który rozesłał do użytkowników Internetu setki milionów niechcianych e-maili. Sąd uznał Carmacka winnym 14 przestępstw, w tym kradzieży tożsamości, fałszerstwa i oszustw w zeznaniach finansowych. [IAR/Onet.pl]

MOLPy i zaległe podatki za licencje

Gazeta Wyborcza ("Branża IT znów w kłopotach?") pyta: "Czy urzędy skarbowe zaczną się domagać od firm informatycznych zapłaty zaległego podatku z tytułu obrotu licencjami na oprogramowanie? Jeśli tak, może wybuchnąć prawdziwa bomba fiskalna".

Ile tego VATu? Eksport.

Puls Biznesu, "Resort finansów dalej mydli oczy": "Nadal nie wiadomo czy eksporterzy usług informatycznych do Unii Europejskiej muszą naliczać 22-proc. VAT. Resort finansów nie wyjaśnił sprawy". Ministerstwo Finansów odpowiedziało na wcześniejszy tekst PB: "Rozwiązania przyjęte w naszej ustawie o VAT w tym zakresie są w pełni zgodne z VI dyrektywą, a zatem informacje zawarte w artykule wprowadzają podatników w błąd"

Szantażysta w Rosji

Jeden z pracowników wołgodońskiej elektrowni atomowej wysłał do dwóch kobiet (rosyjskich siatkarek) emaile, w których żądał pieniędzy za utrzymanie w tajemnicy ich intymnego życia. Kolejnym celem był zarząd największego rosyjskiego portalu Yandex. Tu "włamywacz" szantażował ujawnieniem sposobu włamania się do systemu darmowych skrzynek pocztowych. Policja szybko namierzyła szantażystę i dokonała aresztowania. [Dziennik Internautów][Crime-research][Zobacz również felieton: Nie trać nadziei i daj... szansę]

Programy komputerowe i bazy danych jako samodzielne dobra na gruncie prawa polskiego

Zapraszam do lektury pracy magisterskiej autorstwa Leszka Widmańskiego, zatytułowanej "Programy komputerowe i bazy danych jako samodzielne dobra na gruncie prawa polskiego - w szczególności w kontekście Internetu. Wybrane zagadnienia" (Katowice 2003).

Informacja o informatyzacji

Na stronach Sejmu (Informacja pracach komisji sejmowych) pojawiła się informacja o posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne /NIF/, która w dniu 26 maja przystąpiła do ponownego rozpatrzenia w trybie art. 47 ust. 3 R egulaminu Sejmu - rządowego projektu ustawy będącego przedmiotem zainteresowania Komisji /druki nr: 1934 i 2452/ wraz z wnioskiem i poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu. W drugim czytaniu zgłoszono 24 poprawki. Po dyskusji przyjęto do poprawionego sprawozdania - uwzględniając w części również propozycje strony rządowej - 18 poprawek m.in. do art. 1-3 dotyczących zakresu przedmiotowego i podmiotowego ustawy i definicji pojęć użytych w projekcie, art. 12 dotyczącego minimalnych wymogów spełnianych przez systemy teleinformatyczne używane do komunikacji w administracji publicznej oraz zadań nałożonych na podmioty publiczne zobowiązane do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tych systemów. Przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Informatyzacji /MNiI/ zapowiedział przedstawienie nowych propozycji zmian w projekcie ustawy pozostających w związku ze zgłoszonymi poprawkami, rozszerzającymi zakres projektu m.in. o możliwości dofinansowania realizacji przedsięwzięć informatycznych, ustanowienie Rady Informatyzacji oraz skorelowanie innych ustaw w zakresie informatyki z projektem ustawy o informatyzacji. Komisja będzie kontynuowała prace nad projektem ustawy na posiedzeniu 16 czerwca 2004 r.