O patentach oficjalnie i mniej

Na stronach Ministerstwa Nauki i Informatyzacji pojawiła sie informacja w sprawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy dotyczącej zdolności patentowej wynalazków realizowanych przy pomocy komputera.

W informacji tej stoi: "Należy podkreślić, że Polska w trakcie obrad Rady ds. Konkurencyjności nie poparła wprowadzania patentów na oprogramowanie (zgodnie ze stanowiskiem opracowanym w MNiI i przyjętym przez KERM)." i dalej: "Według wstępnej oceny MNiI obecny kształt artykułu 4a dyrektywy należycie wyłącza spod możliwości patentowania zarówno programy komputerowe, jak i algorytmy, zapisane w postaci metod biznesowych, metod matematycznych lub w jakiejkolwiek innej formie, związane z przetwarzaniem danych".

Jednocześnie warto tu odesłąć do notatki prasowej opublikowanej na stronach Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej dotyczącą tego zagadnienia.

Tym czasem zapisy propozycji dyrektywy pokrywają się w części z zapisami Europejskiej Konwencji Patentowej, pod rządami której możliwe było uzyskanie patentów takich jak w poglądowej prezentacji znalazły sie na stronie FFII.

Gazeta Prawna pisze dziś: "Projekt nowej dyrektywy Unii Europejskiej, w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych za pomocą komputera, zezwala w istocie na opatentowanie programów komputerowych." i dalej: "EUP (Europejski Urząd Patentowy w Monachium) tłumaczy, że nie patentuje programów, lecz wynalazki realizowane za pomocą komputera."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>