MOLPy i zaległe podatki za licencje

Gazeta Wyborcza ("Branża IT znów w kłopotach?") pyta: "Czy urzędy skarbowe zaczną się domagać od firm informatycznych zapłaty zaległego podatku z tytułu obrotu licencjami na oprogramowanie? Jeśli tak, może wybuchnąć prawdziwa bomba fiskalna".

Nikomu nie przyszło do głowy, że przedstawiciele fiskusa mogą wpaść na pomysł, aby zażądać zapłaty "zaległego" VAT od licencji sprzedawanych w okresie przed nowelizacją ustawy, głównie w latach boomu informatycznego 1999-2001.

Rzeczpospolita: "Branża informatyczna, doradcy podatkowi i samo Ministerstwo Finansów przez lata stały na stanowisku, że obrót licencjami (do czasu nowelizacji ustawy) nie podlegał opodatkowaniu. Co i dlaczego podważa teraz fiskus?"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>