Tele to daleko
Ponoć telekomunikacja to działalność "głównie techniczna", a zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość. Obserwujemy postęp techniczny i zjawisko konwergencji. Chociaż przekazujemy sygnały coraz dalej i coraz szybciej, to wypuszczanie gołębi pocztowych raczej za działania telekomunikacyjne uznane nie będzie. Daleko (gr. téle ‘daleko’) ma również telewizja, telefon, telefaks, ale we współczesnej telekomunikacji coraz więcej informatyki. O ile Światowy Dzień Telekomunikacji został przemianowany na Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, to jednak infrastruktura, kable, światłowody, ma nadal istotne znaczenie w społeczeństwie.
Usługa telekomunikacyjna to, wedle ustawy Prawo telekomunikacyjne - usługa "polegającą głównie na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej". W jednej z poprzednich wersji ustawy można było przeczytać, że nie stanowi tej usługi usługa poczty elektronicznej. Z tego jednak zrezygnowano. Ustawa definiuje również pojęcie "infrastruktura telekomunikacyjna". Są to urządzenia telekomunikacyjne, ale oprócz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, oraz w szczególności linie, kanalizacje kablowe, słupy, wieże, maszty, kable, przewody oraz osprzęt, wykorzystywane do zapewnienia telekomunikacji.
Odwiedź dział telekomunikacja niniejszego serwisu.
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>