Archiwum - Jul 2004

O prywatności naruszanej w społeczeństwie informacyjnym

"Rząd i sektor prywatny prowadzą wręcz wyścig polegający na ustanawianiu jak najbardziej wścibskich usług czy obowiązków. Rząd często podpiera się w tej kwestii decyzjami Komisji Europejskiej, co czyni z tej instytucji głównego inspiratora zamachów na prywatność".

Wielki Brat patrzy

Organizacja Privacy International przyznała nagrody w 6. edycji konkursu na "Wielkiego Brata roku". Przedstawiciele organizacji stwierdzili m.in, że "w imię ochrony dzieci i walki z terroryzmem w roku 2004 jesteśmy coraz bliżsi wizji Orwella".

Aby spać mógł ktoś

Na Dzikim Zachodzie obok saloonu i banku pojawili się również szeryfowie, którzy dbali o bezpieczeństwo społeczności. W społeczeństwie informacyjnym cienka jest granica między ochroną jednostek a inwazją w ich prywatność. Są też problemy ze sprzętem, internetowym doświadczeniem i niejasnym prawem...

Netykieta - Kodeks etyczny czy prawo internetu?

Prezentuję Państwu kolejną pracę magisterską. Tym razem jest to praca autorstwa Grzegorza Kubasa, zatytułowana "Netykieta - Kodeks etyczny czy prawo internetu?", Kraków 2004. "...Internet, człowiek, prawo, etyka to wyrazy, które mają bardzo szerokie znaczenie. Dodatkowo mogą być modyfikowane w zależności od kontekstu, w których są one używane...".

Opt-out w brytyjskim SMSie

W wielkiej Brytanii ciekawy przypadek związany ze spamem. Operator wysłał do swoich abonentów sieci mobilnej wiadomość tekstową ("Get sport alerts & more. Text ACTIVE to 2020 2 set up, then go 2 Info services 2 subscribe 2 alerts. Terms@o2.co.uk. Each alert from 13p to receive"), która nie zawierała wskazówek jak sie wypisać z listy wysyłkowej (opt-out).

Może przydałaby sie reforma?

Rzeczpospolita: "ZAiKS ma zapłacić 500 tys. zł kary, ponieważ brał utwory pod ochronę, pod warunkiem że twórca godził się przyznać stowarzyszeniu wyłączną licencję na ich rozpowszechnianie - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów".

Co mi udostępniasz?

Onet opisuje za Chipem inicjatywę autora witryny See What You Share (zobacz co udostępniasz). Rick Wallace umieszcza na swoejej stronie pliki, które znalazł w publicznie dostęnych zasobach na dyskach twardych. Serwisy cytują Wallace: "Chciałem wszystkim pokazać, że sami jesteśmy swoimi największymi wrogami, jeśli nie rozumiemy potęgi współczesnej techniki, którą się posługujemy".

Irlandzkie konsultacje dialerowe

Irlandzki regulator rynku telekomunikacyjnego ogłosił konsultacje (PDF) dotyczące możliwości rozwiązania narastającego problemu wykorzystywania dialerów kierujących użytkowników na numery telefoniczne z Tuvalu czy Francuskiej Polinezji...

Nanotechnologia i nanoprawo

Nanotechnologia ma coraz więcej zastosowań i wciąż się rozwija zarówno w medycynie ale również w sektorze ICT. Brytyjskie the Royal Society oraz the Royal Academy of Engineering opublikowały Raport, wedle którego konieczne są regulacje prawne dotyczące tych, najmniejszych technologii... (jeden nanometr, 1 nm równy jest

Prywatność vs policja

"Obywatel, wobec którego zarządzono tzw. kontrolę operacyjną, stosując m.in. podsłuch, nagrywanie rozmów i kontrolę korespondencji, może się w ogóle o tym nie dowiedzieć". Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego niektóre przepisy ustawy o policji. Rzecznik zakwestionował artykuły umożliwiające dalsze przechowywanie informacji o osobach, które zostały prawomocnie uniewinnione.