IPv6 w Europie
Robi się ciekawie (chociaż chyba ostatnie notatki wskazują, że już od dawna jest ciekawie): 27 maja Komisja opublikowała
Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Comittee of the Regions pt. "Advencing the Internet" i podtytułem "Action Plan for the deployment of Internet Protocol version 6 (IPv6) in Europe". Mamy przejść na IP w wersji 6.
Dokument COM(2008) 313 final dostępny jest w internecie (PDF), ma 12 stron i wynika z niego, że Europa ma przejść na IPv6 do 2010 roku. Dokument ten jest częścią Strategii Lizbońskiej. Materiały dodatkowe można znaleźć na stronie Komisji: IPv6: Enabling the Information Society (np. IPv6 videoklip, opublikowany pod adresem w IPv4 i formacie WMF, tj. Windows Meta File). Tak.
PAP, a za agencją również Gazeta Wyborcza (w tekście Komisja Europejska stawia na internet nowej generacji) przetłumaczyła trochę tekstów (no, bo komunikaty europejskie w języku polskim się rzadko pojawiają, ale jeśli ktoś chciałby poczytać notatki prasowe w oryginale, to proszę uprzejmie: An unlimited source of Internet addresses to be on stream in Europe by 2010) i w polskojęzycznych materiałach medialnych można przeczytać:
(...) rosnący popyt na usługi internetowe przy jednocześnie malejącej liczbie dostępnych adresów internetowych będzie można zaspokoić w przyszłości jedynie wówczas, jeżeli podejmie się odpowiednie działania. Konieczne staje się nakłonienie użytkowników i dostawców internetowych do stosowania IPv6, który znacząco zwiększa przestrzeń adresową, ze skutkiem porównywalnym do przedłużenia numerów telefonicznych w XX wieku.
Komisja wezwała do podjęcia wspólnych działań na szczeblu europejskim, aby przygotować wszystkie podmioty do terminowej i płynnej zmiany, bo tylko taka nie obciąży konsumentów dodatkowymi kosztami i zapewni europejskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną.
Protokół IP w wersji 4, stosowany od 1984 r., dysponuje zasobem 4,3 mld adresów, z których zaledwie 700 mln to adresy wolne, które można wykorzystać do tworzenia nowych połączeń. Nowy protokół internetowy IPv6 oferuje natomiast prawie nieograniczone zasoby adresów IP i tym samym sprzyja nowym rozwiązaniom, przerastającym możliwości starego systemu. IPv6 znacznie ułatwi prywatnym użytkownikom tworzenie własnych sieci i podłączanie ich do internetu.
(...)
Na liście dyskusyjnej Internet Society Poland trwa dyskusja na ten temat. Pomyślałem, że Paweł Krawczyk (ipsec.pl) nie będzie miał mi za złe, jeśli zacytuję fragment jego wypowiedzi odnoszącej się do komunikatu Komisji:
(...)
Polecam zwłaszcza przerażające opisy "evil NAT", które mają uzasadniać dlaczego po prostu nie da się dalej żyć z RFC 1918 i natychmiast trzeba wdrażać IPv6. Tylko, że jak już wszystkim poprzydzielają publiczne adresy IPv6 to się nagle okaże że nagle skala wszelkich ataków na prywatne i firmowe pecety wzrosła o rząd wielkości. Wtedy KE opublikuje kolejną odezwę by do 2018 roku wszyscy przechodzili na adresy IPv6 site-local, i tak dalej.Ten fragment o NAT jest tak naciągany, że ewidentnie musiał im to pisać ktoś z dużej firmy produkującej urządzenia sieciowe, komu zaczyna doskwierać konkurencja na tym rynku i uznał że przyszedł czas na jego odświeżenie przy pomocy administracji publicznej. Która, jeśli ma pieniądze, to jest najlepszym klientem bo łyka wszystko jak leci, potrzebne czy nie.
(...)
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Praktyka a teoria
Jesli zobacze, ze ktorakolwiek duza firma przeszla w Intranecie na IPv6, chetnie popre te dzialania na szczeblu krajowym badz europejskim.
Na razie nie widac zadnych zalet, gdyz i tak internet nie jest jednorodna struktura, a sklada sie z wielu kawalkow, polaczonych ciezkimi pieniedzmi, ktore firmy biora za transfer.
Czy Google jest dużą firmą?
Nie jest to całkowite przejście na IPv6, ale od pewnego czasu Google wspiera tę wersję protokołu IP. Jednakże w mojej opinii (ciągle) niewiele to zmienia.
Microsoft również wspiera
Microsoft również wspiera IPv6. Już parę lat temu obsługa IPv6 pojawiła się w ich systemie operacyjnym. Ale co z tego?
Hmm
Hmm. Niech zgadnę. Chiny są już gotowe do ekspansji nie tylko tekstylnej ale i elektronicznej i podjęły decyzję o wprowadzeniu IPv6 w Europie?
Z takim potencjałem i doświadczeniem jakie mają w IPv6 zjedzą nas w butach. Nawet ENISA nic nie zauważy.