uzależnienia
Wydaje mi się, że Rząd zaczyna przejawiać uzależnienie od Facebooka
Wt, 2013-08-20 17:24 by VaGlaChyba mamy do czynienia z problemem systemowym. W poprzednim tekście opublikowałem obszerny fragment kontraktu, w którym KPRM umawia się na "wsparcie kryzysowe", które rozumiane jest jako "analiza i rekomendacja działań, jakie powinien podjąć Zleceniodawca, aby złagodzić lub zniwelować w mediach społecznościowych opinie o działaniach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jak i samego Prezesa Rady Ministrów". Niepokoi mnie słowo "zniwelować". Zwłaszcza w sąsiedztwie innych słów, jak np. "zniwelować opinię". Oczekiwanym efektem usługi polegającej na rekomendowaniu działań podejmowanych w celu zniwelowania opinii powinno być - jak się wydaje - to, że opinia jest zniwelowana. Niepokoi mnie myśl, że ktoś może podejmować w demokratycznym państwie prawnym działania mające na celu zniwelowanie opinii. Ale dziś niepokoi mnie też pomysł na zlecenie usługi polegającej na "przygotowaniu historycznych wpisów". A takie - jak się wydaje - chce w przyszłości zamówić Ministerstwo Gospodarki.
Dlaczego tak trudno w Polsce zrobić dobry publiczny i bezpłatny system informacji prawnej?
Pn, 2010-06-07 18:08 by VaGlaKrajowa Izba Odwoławcza jest organem właściwym do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. 30 kwietnia 2010 roku KIO wydała wyrok w sprawie sygn. KIO/ 577/10, który dotyczy problematyki zamówień publicznych na "informacje o prawie". To uproszczenie. Temat ten poruszyłem w tekście Rządowy System Informacji - co my właściwie konsultujemy?, gdy odnotowałem, że Rządowe Centrum Legislacji, "komórka rządowa, która o polskim prawie powinna wiedzieć wszystko", ogłosiło chęć "zakupu aktualizacji oprogramowania prawniczego Lex Omega wraz z modułami Komentarze i Prawo Europejskie na kolejne 12 miesięcy". Wspomniany wyżej wyrok KIO nie dotyczył zamówienia RCL, a zamówienia Narodowego Banku Polskiego - Departament Informatyki i Telekomunikacji w Warszawie. Interesujące może być uzasadnienie wyroku KIP.
Dysponujecie w szkole pracownią komputerową otrzymaną w ramach dotacji UE?
Pt, 2009-11-27 20:34 by VaGlaJest jakieś zamieszanie, które usiłuję zrozumieć i wydaje się ono być interesujące i mające znaczenie dla systemu polskiej edukacji, pieniędzy z Unii oraz... systemu ochrony domen internetowych. Do niektórych szkół trafiły listy pewnej spółki, która podnosi tam swoje prawa do domeny internetowej. Szkoły nie wiedzą, o co chodzi i zwrotnie poszukują wyjaśnień. Ustosunkowując się do otrzymanego ze szkół feedbacku spółka m.in. klaruje sytuacje tym, którzy mają pracownie komputerowe...
Podziwiam Google i jestem przerażony
Śr, 2008-09-03 01:16 by VaGlaPodziwiam, bo na przykładzie tej korporacji można zobaczyć jak w ostatnich latach rozproszony internet skutecznie i konsekwentnie uzyskuje googlową czapkę jednolitej usługi. Logicznym dopełnieniem wcześniejszych kroków jest udostępnienie dziś (wczoraj) przeglądarki Google Chrome. Wraz z udostępnieniem takiej przeglądarki, dedykowanego "browsera" do przeglądania wcześniej integrowanych usług Google, niektórym może zacząć się wydawać, że internet to Google. Dlatego jestem przerażony.
Wejść na ścieżkę uzależnienia łatwo...
Pn, 2006-12-11 13:14 by VaGlaNiby powstał Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP), może z niego korzystać Komenda Główna Policji, jednak - jak donosi Puls Biznesu - "wszystkie modyfikacje policja musi uzgadniać z firmami Oracle i HP, które pomagały we wdrożeniu KSIP. Inaczej straci gwarancję na jego działanie". O to właśnie chodzi we wchodzeniu "na ścieżkę uzależnienia" państwa od biznesu. Zwłaszcza w sektorze ICT.
Uzależnienie od internetu - badania w USA
Śr, 2006-10-18 07:27 by VaGlaAkademia Medyczna z Kalifornii (Stanford University School of Medicine in California) opublikowała wyniki badań, z których wynika, że trochę ponad jeden na ośmiu dorosłych Amerykanów uznaje, iż niezwykle trudno powstrzymać się przed korzystaniem z internetu przez kilka dni. Dla wielu dorosłych korzystanie z internetu (uzależnienie?) staje się sprawą problematyczną. Kiedyś o tym pisałem w nieco innym kontekście: Uzależnienie od Internetu - wstępny szkic problematyki prawnej oraz Co zrobić z uzależnieniem od Internetu?.
Rodzice pozywają za samobójstwo syna
Pn, 2005-11-21 19:24 by VaGlaRodzice trzynastoletniego chłopca postanowili pozwać firmę Blizzard Entertainment (producenta gry World of Warcraft), obwiniając ją o śmierć ich syna. Od pewnego czasu w Chinach nasila się fala uzależnień od interaktywnych gier... Eksperci mówią, że to może zniszczyć więzi rodzinne, wpływa to na psychikę młodych ludzi.
Uzależniony od komunikacji tekstowej
Śr, 2005-10-19 14:38 by VaGlaDziewiętnastoletni Szkot - jak się wydaje - jest uzależniony od przesyłania wiadomości. W ciągu 12 miesięcy wydał na ten cel cztery i pół tysiąca funtów. W ciągu jednego miesiąca wysłał około 8 tysięcy miali. Uzależnił się również od komunikacji SMSowej. Wreszcie zaopiekowała się nim organizacja the Renfrewshire Council on Alcohol (RCA)
Nie trzeba prowokacji, żeby wiedzieć o narkotykach w Sieci
Śr, 2005-08-10 09:01 by VaGlaDzisiejszy Super Express relacjonuje prowokację, której dokonali dziennikarze tej gazety wraz z dziennikarzami radia RMF FM (tych od włamania hakerów protestujących przeciwko naruszeniom prywatności). Otóż dziennikarze kupili w internecie narkotyki, a poczta je przysłała na podany adres.
Co zrobić z uzależnieniem od Internetu?
Pt, 2004-12-17 01:00 by VaGlaUzależnienie od internetu należy uznać już za realne zagrożenie dla zdrowia psychicznego internautów. Istnienia takiego uzależnienia może wywierać skutki w sferze rodzinnej, w szeroko pojętym e-commerce, stosunkach pracy, a nawet mieć wpływ na obronność państwa...