Uzależnienie od internetu - badania w USA

Akademia Medyczna z Kalifornii (Stanford University School of Medicine in California) opublikowała wyniki badań, z których wynika, że trochę ponad jeden na ośmiu dorosłych Amerykanów uznaje, iż niezwykle trudno powstrzymać się przed korzystaniem z internetu przez kilka dni. Dla wielu dorosłych korzystanie z internetu (uzależnienie?) staje się sprawą problematyczną. Kiedyś o tym pisałem w nieco innym kontekście: Uzależnienie od Internetu - wstępny szkic problematyki prawnej oraz Co zrobić z uzależnieniem od Internetu?.

O badaniach pisze Reuters. Wyniki badań opracowano na podstawie telefonicznej ankiety, w której wzięło udział 2,581 respondentów. Badanie przeprowadzono wiosną i latem 2004 roku. 68.9% respondentów regularnie korzystało z internetu, a 13.7% badanych uznało, że "trudno powstrzymać się od korzystania z Sieci przez kilka dni" (it hard to stay offline for several days at a time). Z tych i innych wyników naukowcy wyciągnęli wniosek, że od 5 do 10% populacji doświadcza uzależnienia od internetu.

Wyniki badań przedstawiono w CNS Spectrums: The International Journal of Neuropsychiatric Medicine. Omówienie badań Stanford University School of Medicine in California znajduje się również na stronie uczelni: Internet addiction: Stanford study seeks to define whether it's a problem.

Jest trochę po 7 rano. Napisałem niniejszym jeden tekst do serwisu. Teraz pojadę przeprowadzić szkolenie związane z internetem, a potem wrócę i może uda mi się dodać jeszcze inne notatki... A może warto pójść na spacer?

Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w dziale uzależnienie niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Poszedłem do parku w ramach walki z uzależnieniem...

VaGla's picture

Poważnie zastanawiam się nad swoim uzależnieniem od Sieci, ale - co gorsze - niektórzy moi bliscy również niepokoją się, czy aby nie za długo i nie za często z internetu korzystam. Dlatego, zgodnie z własną sugestią, wybrałem się na spacer do Parku Łazienkowskiego, gdzie zrobiłem zdjęcie, w celu umieszczenia go pod powyższą notatką o uzależnieniu. Nie jest dobrze.

Park Łazienkowski
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>