Oprogramowanie jest wyłączone z dozwolonego użytku własnego

Prawo autorskie nie jest takie proste. Trzeba pamiętać, że programy komputerowe są wyłączone z dozwolonego użytku własnego, a jeśli ktoś kupuje utwory dystrybuowane nielegalnie - może odpowiadać za paserstwo. We Wrocławiu zatrzymano handlujących skopiowanymi płytami. Teraz policja dociera do ich klientów.

Gazeta Wyborcza: "Wrocławska policja zatrzymała dwóch piratów handlujących nielegalnie skopiowanymi płytami. Odpowiedzą jednak nie tylko oni, ale także ich klienci - na razie udało się dotrzeć do prawie pół tysiąca osób. Dwóch mężczyzn w wieku 24 i 34 lat działało we Wrocławiu przez dwa miesiące. Na dwóch komputerach kopiowali filmy, gry i programy komputerowe. Płyty sprzedawali przez internet, ogłaszali się też w prasie. W ich mieszkaniach policja zabezpieczyła ponad cztery tysiące nielegalnie skopiowanych płyt. Zarobek handlarzy oszacowano na ok. 10 tys. zł."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>