Sportowe relacje w internecie - jakby tu ich zakazać?

bramka dawnego Stadionu DziesięcioleciaJak wiadomo - sport to kasa. Chociaż sport wiąże się z ryzykiem, to jednak władze poszczególnych Lig, starają się minimalizować ryzyko braku wpływów i... zakazują internautom dokonywania internetowych relacji, związanych z rozgrywkami. Pisałem o tym m.in. w tekście Sportowe relacje blogowe na cenzurowanym. Jest ciąg dalszy tych zmagań: zarówno NBA, jak i NFL postanowiły zakazać osobom biorącym udział w sportowym widowisku korzystania ze środków łączności. Zakazano korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mobilnych i to na 45 minut przed rozpoczęciem meczów. Miało to dotyczyć wszystkich, nie tylko kibiców, ale też zawodników i trenerów, a nawet personelu technicznego. Ale okazało się, że relacji w serwisie Twitter i innych serwisach internetowych tak łatwo nie da się zablokować. Ludzie piszą takie relacje... siedząc przed telewizorem.

O zakazach wprowadzonych przez NBA pisał serwis readwriteweb.com, w tekście Sorry, Shaq: NBA Bans Twitter at Games. Komentarz ten odwoływał się do materiału z 30 września, opublikowanego przez Sports Illustrated: NBA prohibits Twitter use during games. Tam zaś przywołano notatkę Ligi, którą wysłano do poszczególnych drużyn. Treść tej notatki potwierdził potem Tim Frank, rzecznik prasowy NBA. Liga NBA podjęła swoje działania w ślad za National Football League (NFL), o czym 31 sierpnia pisał serwis NBC Sport: NFL adopts game day social media policy (tu m.in.: "32 member teams that coaches, players, and football operations personnel will be permitted, with club permission, to use these devices on game day during specific time periods before and after games").

A więc NBA i NFL zakazały używania urządzeń mobilnych w trakcie rozgrywek, obawiając się utraty informacyjnego monopolu, który daje się wciąż jakoś zmonetyzować (np. reklamowo, albo przez sprzedaż praw do transmisji na wyłaczność). Nie jest tu chyba nadużyciem nawiązanie również do problemu działalności bukmacherskiej - informacje na temat rozgrywek, o samopoczuciu graczy, o kontuzjach, stwierdzeniach trenerów, etc. wpływają na wysokość zakładów.

Hazardową rozgrywkę z ligą NFL rozpoczął the Wall Street Journal, którego dziennikarz zakpił sobie z regulacji ligi i przeprowadził relację na żywo z jednego z meczów, w efekcie czego powstał tekst NFL Diary: New York Jets 24, Tennessee Titans 17. Tekst rozpoczyna się dziś od słów:

The Journal provides minute-by-minute analysis of the New York Jets’ 24-17 victory over the Tennessee Titans at Giants Stadium in East Rutherford, New Jersey. Journal staffer Peter Sanders offers commentary on the game and the CBS telecast.

Przeczytaj również:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

odniosę się tylko do NBA,

odniosę się tylko do NBA, bo o NFL niewiele mi wiadomo.
otóż z tej notki wynika jakoby władze ligi zakazały używania urządzeń mobilnych w ogóle, tzn. nawet kibicom. tymczasem zakaz dotyczy tylko zawodników i sztabów trenerskich, bo w poprzednim sezonie dochodziło do tak dziwacznych sytuacji, że zawodnicy twiterowali z ławki w czasie meczu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>